Jak budować poczucie wartości

Zielona czterolistna kończyna rzuca swój cień na ścianę, Cień jest o wiele większy, co obrazuje jej siłę. Obrazek jest metaforą jaki moze być poczucie wartości.

Co to jest poczucie wartości


Poczucie własnej wartości to sposób, w jaki postrzegasz siebie. To, co myślisz o sobie i jakie masz przekonania na swój temat, kształtuje twój obraz siebie. Wysokie lub niskie poczucie własnej wartości wpływa na nasze zachowanie w codziennym życiu oraz na to, jak radzimy sobie z wyzwaniami.
Poziom poczucia własnej wartości ma znaczący wpływ na nasze samopoczucie. Determinuje, na ile odczuwamy szczęście i spełnienie, a na ile doświadczamy poczucia niewystarczalności czy nawet beznadziejności.
Naszym celem powinno być budowanie solidnych fundamentów zdrowego poczucia własnej wartości. Takie fundamenty pozostaną niezachwiane pomimo trudności i zakrętów życia, zapewniając nam stabilność emocjonalną i pewność siebie w obliczu różnych sytuacji

Źródła niskiego poczucia wartości


Skąd bierze się niskie poczucie wartości? Co lub kto ma na to wpływ?

Zalążki poczucia własnej wartości kształtują się na wczesnym etapie życia. To wtedy nasi bliscy, sąsiedzi, nauczyciele czy rodzice przyczepiają nam różne etykiety. Jeśli są to etykiety budujące i pozytywne, pomagają nam rozwijać się w zdrowy sposób i budować pozytywne podejście do siebie.

Pozytywne komunikaty to na przykład:

  • Jesteś wartościowa,
  • Jesteś wspaniała,
  • Możesz zaufać swojemu wewnętrznemu głosowi
  • Jesteś OK, taka jaka jesteś,

Jednak, jeśli częściej słyszymy, że jesteśmy leniwi, niezdarni czy nieprzystosowani, albo gdy inni patrzą na nas z politowaniem, mówiąc, że nie jesteśmy w stanie czegoś zrobić lub że nic nie rozumiemy, nasza pewność siebie stopniowo się osłabia.

Wpływ negatywnych komunikatów na poczucie wartości


Może usłyszałaś w szkole określenia dotyczące swojego wyglądu, takie jak „gruba”, „piegowata”, „ruda” czy „brzydula”? Może inni wyręczali cię w różnych działaniach, dając do zrozumienia, że nie dasz sobie rady? Co wtedy? Dzień po dniu, miesiąc po miesiącu, wszystkie te destrukcyjne komunikaty osadzają się w podświadomości. W końcu zaczynamy w nie wierzyć i uznajemy je za absolutną prawdę.

Następnie zaczynamy działać zgodnie z tymi przekonaniami. W pracy możemy powiedzieć: „Nie poradzę sobie”, „Jestem za głupia”, „On jest lepszy ode mnie”. W relacjach z przyjaciółmi mamy gotowe myśli: „Jestem niewystarczająco interesująca”, „Nie mam nic mądrego do powiedzenia”, „Nikt mnie nie lubi”.

Samospełniająca się przepowiednia


Z czasem okazuje się, że ludzie wokół nas też zaczynają nas tak postrzegać. Dzieje się tak, ponieważ nieświadomie przesyłamy tę informację do świata, a inni ją precyzyjnie odczytują. To tak, jakbyśmy przykleili te etykiety na naszych czołach – gotową instrukcję obsługi, jak nas traktować i postrzegać.Co się dzieje dalej? Jeśli płyniemy z tymi niewspierającymi nas przesłaniami, nasze poczucie wartości spada jeszcze bardziej, a jakość życia staje się uboższa.

Zastanów się:

  • Ile razy zrezygnowałaś z ciekawej propozycji tylko dlatego, że myślałaś, że nie dasz sobie rady?
  • Ile razy poczułaś wstyd w nowym towarzystwie?
  • Ile razy zamilkłaś w trakcie dyskusji, bo nie wierzyłaś, że Twój głos ma znaczenie?

Świadomość źródeł niskiego poczucia wartości to pierwszy krok do zmiany. Pamiętaj, że te negatywne przekonania nie są prawdą o tobie, ale wynikiem doświadczeń i wpływów z przeszłości. Możesz je zmienić i budować nowe, pozytywne przekonania o sobie.,

Poczucie wartości – zmienność


Nie urodziłaś się z tymi etykietami! Nabyłaś je jak towar na marnej wyprzedaży. Ale wiesz co? Skoro zostały Ci przyklejone, to znaczy, że możesz też je odkleić!

Poczucie własnej wartości to nie wyrok

Poczucie własnej wartości może się zmieniać. Oczywiście, nie da się tego zrobić za pomocą machnięcia magiczną różdżką (choć byłoby super, prawda?). To proces. Praca nad sobą. I wiesz co? Gwarantuję Ci, że to praca warta włożonego wysiłku.

Codzienne doświadczenia kształtują nas

Na nasze poczucie wartości wpływają codzienne doświadczenia, zarówno te wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Może się ono zmieniać z biegiem czasu, jak modne trendy w social mediach! Naszym celem jest stworzenie na tyle solidnych fundamentów poczucia własnej wartości, by były one niezachwiane, nawet w obliczu największych wyzwań.

Co zyskujesz?

Solidne poczucie własnej wartości pozwoli Ci:

  • Podejść do życia pewnie i z optymizmem
  • Odważnie patrzeć innym w oczy
  • Z pewnością iść swoją drogą (nawet w szpilkach na bruku!)

I pamiętaj – nie chodzi o to, aby być niewzruszoną, twardą jak skała. Poczucie własnej wartości to akceptacja siebie takiej, jaką jesteś. To przekonanie, że jesteś wartościową osobą, po prostu dlatego, że jesteś sobą. Tak jak Twoja ulubiona czerwona szminka – jesteś wyjątkowa i niezastąpiona!Więc co powiesz? Gotowa, by rozpocząć tę fascynującą podróż do lepszego poczucia własnej wartości? Pamiętaj, że każdy krok się liczy, nawet ten najmniejszy. Jesteś tego warta!

7 kroków – jak wzmacniać poczucie wartości


1. Pierwszym krokiem jest świadomość posiadania tych etykiet. To od niej zaczyna się praca. Obserwuj, jakich słów używasz, mówiąc o sobie. Przyglądaj się, jak sama siebie traktujesz., na ile masz wyrozumiałość do siebie.

2. Przytul swoje etykiety. Tak, dobrze czytasz! Uznaj te etykiety, powiedz im „cześć”. To część Twojej historii, ale nie musi być Twoją przyszłością. Pamiętaj, to myśli małej dziewczynki, nie wspaniałej kobiety, którą jesteś teraz

3. Zostań dedektywem pozytywów. Czas na misję specjalną! Poszukaj sytuacji, które pokazują Cię w innym świetle. Założę się, że znajdziesz ich więcej niż myślisz!

4. Odkryj swoje supermoce. Jesteś jak superbohaterka – masz ukryte moce! Zacznij je odkrywać. Twoje zalety, sukcesy, nawet te małe codzienne zwycięstwa – to wszystko się liczy! Zapisuj je, celebruj, bądź swoją największą fanką!

5 Pracuj nad przekonaniami, które cię ograniczają. To one wpływają na to, w jaki sposób postrzegasz siebie i otaczającą rzeczywistość. Dowiesz się więcej na ten temat z artykułu: „Jak zmieniać ograniczające przekonania – Ewa Brzozowska Coaching.”

6. Warto również zwrócić uwagę na to, w jakim otoczeniu przebywasz i jakie relacje tworzysz. Jeśli stale wystawiasz się na krytykę i poniżenie, musisz nie tylko radzić sobie z własnymi wątpliwościami, ale również z wpływem negatywnego otoczenia. Dlatego tak ważne jest dbanie o wartościowe kontakty. Otaczaj się ludźmi, którzy wspierają Twoją rozwijającą się samoocenę.

7. I nie zapominaj: nie porównuj się z innymi, ponieważ nie ma drugiej osoby identycznej do Ciebie. Jesteś wyjątkowa, taka, jaką jesteś!. Zacznij pisać nową historię o sobie! Historię, w której masz szacunek do samej siebie. To wzmocni Cię i zbuduje Twoją pewność siebie.

Pamiętaj,, że ta podróż to maraton, nie sprint. Jeśli czujesz, że potrzebujesz wsparcia, jestem tu dla Ciebie! Zapraszam Cię na bezpłatną konsultację. Razem możemy sprawić, że poczujesz się tak wspaniała, jak naprawdę jesteś. Bo wiesz co? Jesteś wystarczająco dobra. Zawsze byłaś. I zawsze będziesz. ❤️

.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Ta strona korzysta z plików cookie, korzystając z niej zgadzasz się na ich wykorzystanie. Więcej informacji.