„Jestem niewystarczająco zdolna”,
„Nigdy nie dostanę tej pracy”,
„Własny biznes na pewno mi nie wyjdzie.”
Znasz te myśli?
To ograniczające przekonania, które dźwięczą w głowie, powodując, że nawet nie próbujesz zawalczyć o to, o czym marzysz. Te uporczywe osądy, które sama sobie powtarzasz. Wpływają one w bardzo silny sposób na Twoje życie i uniemożliwiają Ci osiągnięcie tego, czego pragniesz
To osobista ocena siebie i świata, która stała się częścią Ciebie, powtarzającą się melodią w tle Twojego życia. Przekonania mają niesamowitą moc – kształtują Twoje działania, wpływają na to, czy stawiasz czoła wyzwaniom, czy też wybierasz bezpieczne schronienie. One rysują mapę Twojej samoakceptacji i wiary w siebie. To właśnie one, te nieuchwytne myśli, poprowadziły Cię do miejsca, w którym jesteś teraz. Twoje przekonania to Twoi osobistych strażnicy – mogą otwierać przed Tobą drzwi lub stawiać barykady na drodze do marzeń.
Skąd się biorą przekonania?
Zastanawiałaś się kiedyś, skąd biorą się Twoje przekonania? Czy zdajesz sobie sprawę, że wiele z nich to nie są fakty, a jedynie pożyczone obrazy i opinie, które zebrałaś w swoim sercu i umyśle na przestrzeni lat? Te subtelne szepty, które kształtują naszą perspektywę, często pochodzą od osób, które kochamy, lub tych, których słowa ważą dla nas najwięcej.
Pomyśl o sobie jako o czystej kartce papieru w dniu, w którym przyszłaś na świat – bez wyrytych linii tożsamości, bez oczekiwań, bez gotowych przekonań. Od tych pierwszych, niepewnych chwil, zaczęłaś być delikatnie programowana przez świat dookoła. W dzieciństwie, Twoja młoda dusza była jak gąbka, chłonąca każde słowo, każdy gest, każdy wzór zachowania. Im częściej coś słyszałaś, im częściej coś obserwowałaś, tym głębiej to w Tobie zakorzeniało, aż w końcu wyrosło w myślową pętlę, którą nazywamy przekonaniem.
Ograniczające przekonania
Kiedy w kółko powtarzamy sobie pewne myśli, stają się one naszymi towarzyszami dnia codziennego, naszymi nawykami. Nasze przekonania to nic innego, jak te ciągle powtarzane wzorce myślowe, które nasz mózg przyjmuje z otwartymi ramionami. Kiedy tylko zaczynamy wierzyć w coś nowego, nasz umysł zaczyna działać jak detektyw, szukając wszędzie potwierdzenia naszych myśli. To zjawisko w psychologii nazywane jest efektem potwierdzenia – skłaniamy się ku informacjom, które pasują do naszego sposobu myślenia, ignorując te, które mogłyby nasze przekonania podważyć.
Wyobraź sobie, że każdego dnia mówisz sobie: „Nie zasługuję na awans”. W takim przypadku nawet nie zrobisz najmniejszego kroku, aby ten awans zdobyć. Jeśli wymagane jest wykazanie się, nie podejmujesz nawet próby. W ten sposób sama skazujesz się na porażkę, bo przecież jesteś przekonana, że „nie jesteś wystaczająco zdolna/ mądra”. Co więcej, nieustannie szukasz potwierdzenia tej tezy w swoich działaniach.
Mimo że praca, którą wykonujesz, sprawia Ci trudności, w głębi duszy powtarzasz sobie: „Nie dostanę lepszej pracy, nie jestem wystarczająco dobra” lub „Jestem już za stara, nikt mnie nie zatrudni, lepiej docenić to, co mam”. Twój sposób bycia i postawa są odzwierciedleniem tych myśli. Nieświadomie wysyłasz sygnały zarówno do siebie, jak i do otaczającego Cię świata, że to, co myślisz, jest prawdą. Pozwól mi przytoczyć słowa Jamesa Allena: „Zawsze okazuje się, że zewnętrzne warunki określające życie człowieka są odzwierciedleniem jego wewnętrznych przekonań.”
Ograniczające przekonania – konsekwencje
Czy kiedykolwiek zastanawiałyście się nad zmianą pracy, ale coś Was powstrzymywało? Czy to niepewność, czy może głos wewnątrz, który szepta: „Nie jestem wystarczająco dobra”? To właśnie te ograniczające przekonania, które mogą nas paraliżować, sprawiają, że nawet nie podejmujemy próby, by nasze marzenia stały się rzeczywistością.
Wyobraźcie sobie sytuację, w której czujecie, że nadszedł czas na zmianę. Pragniecie pracy, która będzie odzwierciedleniem Waszych pasji i wartości. Ale zamiast z entuzjazmem przystąpić do działania, pozwolicie, by wątpliwości zdominowały Wasze myśli. „Nie mam odpowiednich umiejętności”, „Jestem zbyt nieśmiała”, „Moje pomysły nie są wystarczająco innowacyjne” – to tylko niektóre z negatywnych przekonań, które mogą Was zatrzymać.
Wyobraź sobie, że decydujecie się na stworzenie własnej marki odzieżowej. Z pasją do mody i unikalnym poczuciem stylu, macie wszystko, co potrzebne, by odnieść sukces. Jednak zamiast tego, pojawia się myśl: „Na rynku jest już tyle marek, moje projekty się nie wyróżnią”. To właśnie te ograniczenia w naszych głowach mogą sprawić, że nawet nie zaczniemy działać.
Ograniczające przekonania to ciche złodziejki naszych marzeń. Owijają się wokół naszych serc niczym ciernie, które każdego dnia szepczą: „Nie dasz rady”. Te toksyczne myśli paraliżują nasze działania, zatruwają umysł smutkiem i podkopują wiarę w siebie. Zatrzymują nas na skraju naszych możliwości, nie pozwalając zrobić kroku naprzód w obszarach, które są dla nas ważne, jak choćby otwarcie własnego biznesu.
„Przecież mi się nie uda” – powtarzamy sobie. „Nie mam do tego predyspozycji”, „To dla tych młodszych, odważniejszych, z lepszymi umiejętnościami niż ja”. Albo zazdrośnie myślimy: „Ona odniosła sukces, bo ma talent, którego mi brak”. I tak, zanim nawet zaczniemy, rezygnujemy. Dlaczego? Bo w naszych głowach już przegraliśmy.
Nie próbujemy, nie testujemy swoich sił, nie podejmujemy nawet tych kroków, które są wolne od ryzyka.
Ograniczające przekonania – jak sobie z nimi poradzić
Praca nad własnymi przekonaniami to podróż pełna emocji i odkryć. Powiem Ci, że to nie tylko możliwe, ale wręcz niezbędne! W końcu, jako dorosła kobieta, masz cudowny dar wyboru – możesz zdecydować, w co chcesz wierzyć. Wyobraź sobie, że na Twojej ścieżce do celu stoi tylko i wyłącznie stary, wyeksploatowany sposób myślenia. Gdy to zrozumiesz, pojawi się iskierka nadziei, że możesz ten sposób myślenia poddać wnikliwej analizie, przefiltrować go przez sito faktów i… nagle może się okazać, że to, co widziałaś, było jedynie zniekształconym obrazem rzeczywistości. I wtedy, z nową energią, ruszysz do działania.
Pierwszy krok to uświadomienie sobie tych ograniczających przekonań. Bo tylko możesz zmienić coś, co widzissz? Kiedy już je dostrzeżesz, z pomocą przyjdą różnorodne techniki coachingowe, które zachęcają do zadawania sobie pytań. Posłuchaj uważnie swoich wewnętrznych głosów i zastanów się, skąd one się wzięły. Czy ktoś zaszczepił Ci te idee, czy może sama je wyhodowałaś w swoim umyśle? Jakie doświadczenia legły u ich podstaw? Kto powtarzał Ci te słowa i czy faktycznie mają one solidne oparcie w rzeczywistości? Poszukaj dowodów, które podważą Twoje dotychczasowe myślenie i pozwolą Ci spojrzeć na świat z nowej perspektywy.
Blokujące przekonania – moja historia
Kiedyś byłam uwięziona w sieci ograniczających przekonań. Szeptały mi one ciągle:
„Nie poradzisz sobie”,
„Za mało wiesz”,
„Nie potrafisz”,
„Inni zrobią to lepiej”.
Te słowa były jak ciernie na mojej drodze, które sprawiały, że gubiłam kierunek. Brak wiary w siebie sprawiał, że moje dni były szare i pozbawione nadziei. Żyłam według wzorca, który był mi obcy, który mnie ograniczał.
Ale pewnego dnia postanowiłam to zmienić. Zaczęłam pracę nad sobą, która pozwoliła mi przekształcić te ograniczenia w siłę. Zmieniłam składniki mojego życiowego przepisu na takie, które były dla mnie dobre, które mnie wspierały. To dało mi siłę, by dokonać zmian.
Z odwagą w sercu odeszłam z etatu, zmieniłam kierunek, wybrałam nową ścieżkę zawodową i podążyłam własną drogą. Drogą, która rezonuje z moim sercem, która jest moją prawdą.
I Ty, proszę, nie pozwól, by ktoś wmawiał Ci, że nie dasz rady, że nie jesteś wystarczająca, że nie zasługujesz na prawdziwe szczęście i miłość. Bo ja wierzę głęboko, że jest zupełnie inaczej. Wierzę, że masz w sobie moc, że poradzisz sobie i że zasługujesz na wszystko, co najlepsze.
Przekonania – ćwicznie
Dokończ zdania:
Wszyscy uważają mnie za….
W pracy jestem…
Za trudne jest dla mnie…
Złe rzeczy przytrafiają się…
Obawiam się, że…
Potrafię….
Jestem dobra w ….
Ludzie cenią mnie za ….
Jestem ….
Zastanów się nad tym jak dokończyłaś zdania.
Na ile są to wspierające przekonania a na ile nie?
Jak mogłabyś je przeformułować, żeby były dobre dla Ciebie?
Co się zmieni w Twoim życiu, gdy zaczniesz myśleć inaczej?
Co zrobisz wtedy inaczej?
Jakich zadań się podejmiesz?
Cieszę się, że wykonałaś to ciekawe ćwiczenie. Podziel się ze mną tym, co odkryłaś i do czego doszłaś. Bardzo chętnie wysłucham Twoich refleksji.
Jeśli czujesz, że chciałabyś popracować nad pokonaniem wewnętrznych ograniczeń i przekonań, które Cię blokują, serdecznie Cię do tego zachęcam. Wspólnie możemy znaleźć rozwiązania i opracować plan działania dostosowany specjalnie do Ciebie i Twoich potrzeb.
Zapraszam Cię na bezpłatną konsultację coachingową, abyśmy mogły się lepiej poznać i zorientować, czy moja metoda pracy odpowiada Ci i pozwoli osiągnąć upragnione cele. Tutaj znajdziesz dostępne terminy.