Jak wytrwać w noworocznych postanowieniach

Kobieta siedzi na łóżku przed je hamburgera, chociaż ma noworoczne postanowienie, że nie będzie tego robić. Wokół niej kciuki skierowane do dołu, pokazujące że to zły nawyk

„Jesteśmy tym, co w swoim życiu powtarzamy. Doskonałość nie jest jednorazowym aktem, lecz nawykiem.” Arystoteles

Mówi się, że noworoczne postanowienia wyznaczone 1go stycznia mają datę trwałości – dwa, trzy tygodnie. Ci bardziej wytrwali i zdeterminowani dociągają do końca miesiąca. Potem wszystko wraca do tak zwanej normy., czyli na stare tory.

Tego dnia czujemy, jakbyśmy zaczynali nowy rozdział życia. Znam wiele osób, które rozpoczęły naukę języka wraz z nastaniem nowego roku, czy też przestały jeść słodycze i wytrwały w tym postanowieniu Są też tacy, którzy obiecali sobie wdrożyć jakiś nowy nawyk i to nie zadziałało.

Czy wszystkie noworoczne postanowienia kończą się fiaskiem?

Czy Nowy Rok to tylko kolejna kartka z kalendarza? Dzień jak co dzień? I czy na pewno wszystkie noworoczne postanowienia kończą się fiaskiem? Niekoniecznie. Dla wielu z nas noworoczna noc jest datą graniczną. Po tamtej stronie stare, po drugiej nowe. Zamykamy zapełniony kalendarz i otwieramy czyściuteńki. Czujemy powiew świeżości, symbol nowych sił i możliwości. I czemu by na tym impulsie nie pojechać dalej? 🙂


Jak wytrwać w noworocznych postanowieniach?

Sekret tkwi nie w datach, a we właściwym przygotowaniu i w sposobie myślenia. Zwróć uwagę, że samo słowo wytrwać jest już nacechowane emocjonalnie. Podświadomie podpowiada nam, że będzie to trudne, że będzie wymagało sporego wysiłku i zaangażowania. A to dodatkowo zniechęca. Bo przecież człowiek z natury, szuka sposobów na oszczędzanie energii niż jej trawienie. A więc potrzebujemy tu odpowiednich strategii, takich, które zaakceptuje nasz umysł i ciało. Wypracowanie nowych schematów myślowych jest tu kluczem do sukcesu.

Noworoczne postanowienia w czterech krokach

1. Praca nad przekonaniami i schematami myślowymi


Na jednej z sesji coachingowych pracowałam z klientką nad zmianą stylu życia. Potrzebowała wygospodarować jedną godzinę dziennie tylko dla siebie. Wcześniej wielokrotnie podejmowała nieskuteczne próby, choć cel był realny i mierzalny. Tutaj w pracy z klientką skuteczną strategią było dokonanie zmian w sposobie myślenia o sobie i innych oraz bodźców, które powodują, że rzuca się bez opamiętania w wir obowiązków. Praca z przekonaniami była przełomowym działaniem. A coaching świetnie się do tego nadaje. O tym, jak pracować z przekonaniami, znajdziesz we wpisie: Jak zmieniać ograniczające przekonania – Ewa Brzozowska Coaching

2. Motywacja.


Sprawdź, na ile chcesz zmiany w danym obszarze.
Moja znajoma rzuciła palenie od tak. Z dnia na dzień. Ale czy aby na pewno zadziało się to od tak? Decydującym czynnikiem był tu silny bodziec. Okazało się, że to nie była jej pierwsza próba. Tym razem było jednak inaczej. Zanalazła odpwiedni guzik, który dał i daje jej motywację. Warto go poszukać, bo jest to niezwykle wpływowy faktor. Tym guzikiem jest Twoje po co. Poszukaj je. Sprawdź, jakie emocje Ci towarzyszą, jakie masz wartości i osobiste cele. Upewnij się, jak wpłynie to na Ciebie i Twoje otoczenie.


3. Odpowiednie przygotowanie gruntu oraz skonstruowanie realnego planu działania


Każda zmiana wymaga realistycznego planu. Jeśli na przykład chcesz ograniczyć słodycze, to najpierw warto poćwiczyć odmawianie, nauczyć się radzić sobie z presją otoczenia, sprawdzić nowe przepisy, by przyrządzać posiłki z ograniczoną ilości cukru, zagospodarować tak przestrzenią, żeby w Twoim otoczeniu było z nim jak najmniejsza styczność.

Jeśli więc chcesz skutecznie rzucić palenie, przestrzegać zdrowej diety, regularnych ćwiczeń, nauczyć się języka, prowadzić swój biznes to sprawdź swoje nastawienie, zadbaj o schematy myślowe oraz właściwą strategię działania. A to pozwoli Ci osiągnąć sukces przy noworocznych czy też innych postanowieniach.

Podstawą udanych zmian jest ustalanie celów, które są realistyczne i osiągalne. Zamiast stawiać przed sobą drastyczne cele, warto rozważyć stopniowe kroki, które są zgodne z własnymi możliwościami i stylem życia. To pozwala uniknąć poczucia przytłoczenia i zniechęcenia, które często towarzyszą próbom drastycznej transformacji. Dlatego zamiast drastycznej diety, można zacząć od stopniowej eliminacji niezdrowych przekąsek i zastępowania ich zdrowszymi opcjami, takimi jak owoce i warzywa.

Zmiany nie zawsze udają się za pierwszym razem. Niepowodzenia są naturalną częścią tego procesu. Ważne jest zrozumienie, że niepowodzenie nie oznacza, że nie osiągnęliśmy niczego. Nawet podejście, które nie zakończyło się sukcesem, przyniosło nam cenne doświadczenia. Dzięki temu lepiej poznajemy samych siebie, dowiadujemy się, jak funkcjonujemy, co już potrafimy, a co warto wzmocnić. To stanowi solidną podstawę do kolejnej próby.
Zmiana to proces, a jeśli 1 stycznia jest dniem, w którym postanawiasz ją zacząć, to ta data, jak i każda inna jest do tego odpowiednia.

4. Odpowiednie wsparcie


Czy Twoje otoczenie Cię wspiera? Czy Twoi bliscy i znajomi popierają Twoją chęć zmiany?

Niestety często okazuje się, że jesteśmy samotni w tych postanowieniach, a to znacząco zmniejsza szansę na powodzenie. Znalezienie swojego indywidualnego „dlaczego”, swojej wewnętrznej motywacji i skonstruowanie realnego planu działania to kluczowe elementy osiągnięcia sukcesu. Jeśli jednak Twoi bliscy nie akceptują Twoich planów, o wiele trudniej będzie Ci się zmotywować i wytrwać.

Jeśli masz ochotę podjąć wyzwanie i popracować nad sobą, jestem tutaj, aby Ci pomóc. Razem możemy stworzyć plan, który dopasuje się do Twoich indywidualnych potrzeb i umożliwi Ci skuteczną realizację postanowień. Niech to będzie Twój rok pozytywnych transformacji!

Kliknij TUTAJ i sprawdź wolne terminy.

.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Ta strona korzysta z plików cookie, korzystając z niej zgadzasz się na ich wykorzystanie. Więcej informacji.