Jak zwiększyć pewność siebie?

Niepewna siebie kobieta siedzi w kuckach na podłodze, a na ścianie jej cień, cień kobiety pewnej siebie. Jak zwiększyć pewność siebie widząc swoje odbicie.


Jak zwiększyć pewność siebie i czym jest bycie pewniejszym siebie? Często ludzie mylą pewność siebie z posiadaniem absolutnej wiedzy czy zawsze mającą rację osobą, która zawsze obstaje przy swoim..

“Muszę być bardziej pewna siebie” słyszymy znajomą, która po raz kolejny pozwoliła na to, by ktoś nałożył na nią nie jej obowiązki i zgodziła się na więcej niż chciała. Czy pewność siebie to asertywność zatem?

Czym jest pewność siebie?


Pewność siebie to kluczowa cecha, która może wpływać na nasze życie zarówno w sferze osobistej, jak i zawodowej. Osoby o silnej pewności siebie zazwyczaj radzą sobie lepiej w trudnych sytuacjach, podejmują ryzyko, rozwijają swoje umiejętności i osiągają sukcesy. Jednak nie każdy posiada naturalnie wysoki poziom pewności siebie, a wielu z nas może odczuwać jej brak w pewnych momentach życia.

Być pewnym siebie oznacza poznać siebie na tyle, by móc adekwatnie reagować, działać, troszczyć się o siebie. To znajomość swoich mocnych stron i tego, gdzie potrzebujemy wsparcia. Pewność siebie to umiejętność stanięcia za sobą w trudnych sytuacjach. Łączy w sobie asertywność, samoakceptację i wiedzę o tym, kim jestem i co wnoszę do świata. Bardzo ważne jest poczucie, że możesz na siebie liczyć. To dodaje wewnętrznej pewności. Taka osoba zna swoją wartość, która nie wynika z tego, co potrafi, a czego nie, ale z jej wnętrza. Z życia samego w sobie. 

Wewnętrzny sabotażysta a pewność siebie


Jak zwiększyć pewność siebie, gdy wewnątrz szaleje krytyka i brak wiary w swoje możliwości? To co najczęściej nie pozwala nam na poczucie się pewnie ze sobą to wewnętrzny sabotażysta. To aspekt osobowości, najczęściej nabyty, który zaniża nasze poczucie własnej wartości. Zamiast motywować do nowych rzeczy, podejmowania wysiłku tam, gdzie naprawdę nam na czymś zależy, czy w wychodzeniu ze strefy komfortu – podcina nam skrzydła. 

Skąd się bierze sabotażysta w nas? Różne są jego początki. To może być surowy rodzic albo wysokie wymagania w szkole, czy perfekcjonizm, którego nie da się udobruchać. Jedno jest pewne – sabotażysta traci swoją moc, gdy jest zauważony i znajduje się w naszej świadomości. Czyli gdy już wiesz kiedy i jak działa na Twoją niekorzyść. Im znasz go lepiej, tym jego wpływ na Twoje życie maleje.

Wzmacniać swoją pewność siebie można więc poprzez uważność i samoobserwację, a także poprzez ropracowywanie wewnętrznego autosabotażu. Jak? Najlepiej w pracy rozwojowej, np. w trakcie coachingu, gdy odpowiednie pytania pozwalają na to, by wyciągnąć wewnętrznego sabotażystę na światło dzienne i zająć się komunikatami, które podcinają nam skrzydła.

Poniżej klika technik, które możesz wyknać samodzielnie.

Jak zwiększyć pewność siebie – ćwiczenia


To, od czego warto rozpocząć budowanie swojej pewności siebie, to głęboka samoświadomość. Rozwój samoświadomości to proces, który pozwala nam wniknąć w głąb siebie i lepiej zrozumieć nasze emocje, myśli, wartości i cele. To odkrywanie prawdziwej tożsamości i identyfikowanie naszej prawdziwej natury. Zapisz więc wszystkie swoje mocne strony, umiejętności i osiągnięcia. Przywołaj do pamięci swoje sukcesy i doceniaj je. Ważne jest również spojrzenie na swoje porażki. Często trzymamy je w zakamarkach naszego umysłu i podświadomie zaczynamy wątpić w siebie. Warto więć popracować nad podejściem do nich. Przeanalizuj co jest dla Ciebie ważne, jake są Twoje potrzeby, do czefo dążysz w życiu.

Na naszą pewność siebie – jej wzrost lub spadek – wpływają także ludzie, jakimi się otaczamy. Jeśli są wśród nich malkontenci, którzy raczej krytykują niż doceniają (a krytyka nie jest w tym wypadku konstruktywna) wtedy nawet bardzo pewna siebie osoba może zacząć w siebie wątpić. To działa także w drugą stronę. Osoby, które wspierają Twój lot, dmuchają w Twoje skrzydła są  na wagę złota. Ostatecznie i tak to Ty jesteś tą osobą, która potrzebuje w siebie uwierzyć, ale z przyjaciółmi i życzliwymi ludźmi wokół jest zwyczajnie łatwiej. Dlatego też, otaczaj się pozytywnymi i wspierającymi ludźmi. Warto poszukać mentora, coacha lub przyjaciela, który pomoże Ci w tym procesie.

Kolejnym ważnym krokiem, jest dbałość o swoje potrzeby i granice. Ćwicz asertywność: Naucz się wyrażać swoje potrzeby i poglądy w sposób asertywny. Wyrażaj swoje zdanie, stawiaj granice i nie boj się mówić „nie”, kiedy tego potrzebujesz.

Nawet małe kroki robione kazdego dnia mogą nas przybliżyć do większej pewności siebie. Wprowadź do swojego życia aktywności, które sprawiają Ci przyjemność, na przykład jogę, taniec lub spacer. Pamiętaj o wyprostownej sylwetce. Staraj się więkej uśmechać, co wpłynie na Twoje pozytywne emocje.

Chwila na ciszę, w której można siebie usłyszeć


Coraz częściej słyszy się o medytacji, czy uważności jako sposobie na głęboką pracę wewnętrzną. To rzeczywiście jest coś, co Cię może wesprzeć w tym, by zwiększyć pewność siebie. Naukowcy udowodnili, że wystarczy tak naprawdę 12 minut dziennie na medytację, by poczuć jej korzystne właściwości w bardzo szybkim czasie. Kiedy jesteś przy sobie, obserwujesz swoje myśli, uczysz się obecności dla siebie na co dzień. To wzmacnia pewność siebie i sprawia, że łatwiej się skupić w życiu na tym, co dla nas ważne.

Praca wewnętrzna i praca zewnętrzna


W tym, by czuć się lepiej ze sobą, pewniej, pomagają także liczne ćwiczenia wewnętrzne i zewnętrzne. Jednym z nich jest prośba do bliskich osób, by napisały Ci co w Tobie cenią najbardziej. To zadziwia. Często nie jesteśmy świadomi, ile wnosimy w czyjeś życie. Dlatego warto robić to ćwiczenia z coraz to nowymi ludźmi i pozwolić sobie na zobaczenie siebie w nowy sposób, z innej perspektywy. 

Może Cię też skusić skupienie się na tym, co zewnętrzne. Ubiór, fryzura, markowe dodatki – które czasem kojarzą się z ludźmi sukcesu. Lecz tak naprawdę tworzona w ten sposób wartość jest krucha i nie wytrzymuje często spotkania z rzeczywistością, złym dniem, z tym, że coś poszło nie po naszej myśli. Dlatego lepiej na początku wykonać pracę wewnętrzną, która zostaje już z nami na stałe.
Oczywiście troszczenie się o siebie, zarówno o ciało, jak i umysł, i dbanie o swój wygląd zewnętrzny są ważnymi aspektami budowania pewności siebie. Jednakże fundamentem tego procesu jest praca nad naszym wewnętrznym światem, naszymi przekonaniami o sobie samym. Pamiętaj, że prawdziwa pewność siebie pochodzi z wnętrza.

Jak więc zwiększyć pewność siebie? Gdy raz w siebie mocno uwierzysz, a potem będziesz się tego trzymać, zobaczysz swoją wartość i docenisz siebie. A wtedy łatwiej Ci będzie spotkać się z tym, co czeka na Ciebie w świecie. Oczywiście dodatki mogą być tego wyrazem, ale nie na nich opiera się prawdziwa pewność siebie. Proces uwierzenia we własne siły, pracy z wewnętrznym sabotażem, czy uważnym obserwowaniem siebie potrafi być dużym wyzwaniem, dlatego tak ważne jest w tym wsparcie. Nie tylko bliskich osób, ale i kompetentnego przewodnika, który pomoże wyjść z zastoju i rozpracować niesprzyjające przekonania.

Pamiętaj, że życie jest pełne wyzwań, ale to właśnie wtedy, gdy zachowujemy pewność siebie, możemy pokonać każdą przeszkodę. To ona sprawia, że nasze cele stają się rzeczywistością.

Sesje coachingowe pozwalają o wiele szybciej dostać się do upragnionego celu oraz stworzyć odpowiednią drogę do wzmacniania siebie dzień po dniu. Jeśli do tej pory nie miałaś okazji zobaczyć jak wyglądają u mnie takie sesje, to zapraszam Cię do skorzystania z nich już dzisiaj. Na wstępną rozmowę możesz zapisać się klikając przycisk poniżej.

.

2 thoughts on “Jak zwiększyć pewność siebie?”

  1. Nie każda medytacja jest dobra. Należy odrzucić tę która pochodzi z religii niechrześcijańskiej. A joga szkodzi. Przekonałam się o tym na własnej skórze.
    Ela

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Ta strona korzysta z plików cookie, korzystając z niej zgadzasz się na ich wykorzystanie. Więcej informacji.