Czemu rozwój osobisty jest tak ważny? Niech zachętą będzie ten cytat: „Bez względu na to, do czego dążysz, samodoskonalenie jest kluczową częścią twojego postępu i szczęścia” – Tony Robbins.
Coraz więcej osób interesuje się rozwojem osobistym. Czy to dlatego, że temat nagle stał się modny, że przewija się w mediach, że ciągle mówią o tym twoi znajomi? Czy może jednak chodzi tu o coś więcej?
Rośnie popyt na książki o rozwoju osobistym, również miękkie szkolenia oraz coaching i mentoring zyskują na popularności
Czym jest rozwój osobisty?
Dla mnie rozwój osobisty to dążenie do doskonalenia. Doskonalenia nie tylko swoich umiejętności, ale również osobowości i charakteru. To wszystko to, co wiąże się z transformacją siebie. To sięganie do swojego potencjału.
Rozwój to proces. Dokonywanie małych, prostych zmian w swoim życiu każdego dnia. To stopniowa metamorfoza, która może dokonać gigantycznej poprawy na przestrzeni czasu.
Jest procesem, który może trwać przez całe życie. Obejmuje działania poszerzające świadomość, rozwijające talenty, a także poprawiające jakość życia i przyczyniające się do realizacji marzeń.
Za jego pomocą:
- zwiększamy możliwości działania,
- realizujemy nasz potencjał
- nabywamy nowe kompetencje.
W jakich obszarach możemy przeprowadzać rozwój osobisty?
Można wyróżnić pięć głównych obszarów rozwoju osobistego:
- rozwój konkretnych kompetencji praktycznych, na przykład nauka konkretnego programu komputerowego,
- rozwój umiejętności, o konkretnej wartości, służących celom praktycznym, na przykład nauka języka kraju, który pragniemy zwiedzić,
- rozwój umiejętności artystycznych, jak chociażby gry na instrumencie,
- rozwój intelektualny i duchowy,
- rozwój psychologiczny, na przykład trening podejmowania decyzji,
Najlepszą sytuacją byłoby połączenie wszystkich wymienionych powyżej obszarów. To, co jest ich częścią wspólną, to konieczność wyjścia ze strefy komfortu i podjęcia próby przekraczania własnych granic oraz walki z dręczącymi obawami.
Na czym polega rozwój osobisty?
Rozwój osobisty to droga. Poznawanie siebie, swoich zasobów, potencjału, ale też ograniczeń. To szczerość wobec siebie. Obok sukcesów będą tu też chwile zwątpienia i niepewności. Zaakceptuj więc to, że to proces i że może potrwać dłużej niż początkowo myślisz. Znajdź po prostu swój rytm.
Niekiedy, nasze dążenia do rozwoju hamuje wątpliwość, od czego powinniśmy rozpocząć swoją drogę, dlatego warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami, które doradzą nam jak się za to zabrać.
Aby więc ta droga prowadziła Cię tam, dokąd chcesz, warto przeczytać poniższe podpowiedzi.
Rozwój osobisty – od czego zacząć
- Nie próbuj od razu przemeblowywać sobie całego życia inaczej frustracja gwarantowana. Wybierz sobie jeden obszar. Strategia małych kroków – bardzo wskazana ?
- Określ kim jesteś i w jakim stoisz obecnie miejscu, zadając sobie pytania: Kim jestem i co chcę osiągnąć? Sprawdź w jakim obszarze na ten moment potrzebujesz zmiany.
Przyjrzyj się sobie i zobacz nad jakimi aspektami chciałabyś popracować, na czym Ci zależy i jakie cechy charakteru kompetencje lub umiejętności chcesz rozwijać. Tylko Ty wiesz naprawdę, w której dziedzinie życia chciałbyś być lepsza i co sprawi ci satysfakcję.
- Szukaj swoje dlaczego? Po co mi to? To bardzo ważny punkt w procesie rozwoju. Będzie to twój zapalnik, gdy opadnie motywacja do działania.
- Stwórz listę krótkoterminowych oraz długoterminowych celów.
Rozpisz dokładnie kolejne kroki. Dzięki temu twoje działania będą przemyślanymi krokami a nie przypadkowymi, pełnymi chaosu. I koniecznie je zapisz. Będzie Ci to potrzebne do monitorowania postępów. Poza tym niezapisane szybko ulatuje z głowy, niczym para spod pokrywki 😉
- Znajdź źródło, z którego będziesz czerpać wiedzę.
To może być początkowo blog, forum internetowe, czy też książka albo udziały w webinarach, filmy lub słuchanie podcastów. - Poszukaj mentora, czy też kogoś ktoś już osiągnął to, do czego dążysz – niech będzie dla Ciebie wzorem i drogowskazem.
On już tę drogę przeszedł, więc poznając jego sposób działania, z jednej strony unikniesz jego błędów, a z drugiej dowiesz się jakie są najlepsze strategie, by dojść do wyznaczonego celu. - Poszukaj wsparcia. Nie idź sama w tę podróż.
To może być przyjaciółka, ktoś lub nawet grupa osób, którzy mają podobny cel. To także może być dobry coach, który sprawi, że ta droga będzie łatwiejsza. Możesz wtedy na bieżąco ustalać z nim konkretne cele i realizować je przy jego wsparciu. Samotna podróż może doprowadzić do zniechęcenia, wielu frustrujących momentów. Więc zaproś kogoś do tej podróży.
- Zdobyte kompetencje zastosuj od razu.
Jeżeli poznajesz nową wiedzę lub nowe narzędzia, zacznij je stosować od razu. I pamiętaj, żeby podzielić zakres wiedzy do przyswojenia na małe porcje i dużo ćwiczyć.
- Otaczaj się ludźmi, którzy Cię motywują, a nie ciągną w dół.
Znasz pewnie takich podcinaczy skrzydeł, malkontentów? To tak jakbyś dodała gorzkie mleko do słodkiej potrawy. Deseru z tego nie ulepisz 🙁 - Planuj na koniec każdego dnia aktywności, które chcesz wykonać nazajutrz.
Być może, tak jak ja, nie przepadasz za planowaniem. Jednakże dobry plan na kolejny dzień robi tu dużą różnicę. - Działaj metodą małych kroków.
Postaraj się każdego dnia zrobić coś, co przybliży Cię do wyznaczonego celu. Wygospodaruj chociaż 5 lub 10 minut w ciągu dnia na przyswojenie czy też przećwiczenie nowych umiejętności tak, aby Twój cel stał się nieodłącznym elementem codzienności. - Nie przejmuj się niepowodzeniami, traktuj je jako naukę i wyciągaj z nich wnioski.
- Znajdź swój rytm.
Bo rozwój osobisty jest, cóż, osobisty. I każdy ma inaczej, potrzebuje po swojemu. W swoim tempie i na własnych zasadach.
A Jeśli potrzebujesz wsparcia przy tworzeniu swojego indywidualnego planu rozwoju, chętnie Ci w tym pomogę.
A może wybierzesz się w tą podróż razem ze mną?
Będzie mi niezmiernie miło towarzyszyć Ci i wspierać Cię w tej transformacji.
Proponuję zacząć od 20mintowej bezpłatnej konsultacji. Powiesz mi wtedy jakiej zmiany potrzebujesz, a ja, jak mogę Ci w tym pomóc.
1 thought on “Rozwój osobisty – od czego zacząć?”
Najważniejsze to zacząć, a jeśli można zacząć swój rozwój jak najbardziej efektywnie to jeszcze lepiej. Ciekawy artykuł!