Menu Zamknij

Dlaczego boimy się zmian?

Dlaczego tkwimy w niechcianej pracy, albo utrzymujemy niechciane relacje, mieszkamy w miejscu, które nas przytłacza i robimy rzeczy, które nie są dla nas dobre?

Powody są dwa pierwszy to nagroda, z której nie chcemy zrezygnować, druga to strach przed zmianą.

Od najmłodszych lat uczymy się pewnych zachowań. I tak na przykład nienawidziliśmy chodzić do cioci na niedzielne obiady, ale mama zawsze przed takimi odwiedzinami mocno nas przytulała, a to było niezwykle przyjemne, więc nauczyliśmy się znosić tę okoliczność.

W dorosłym życiu jest podobnie. Znosimy niewygodne dla nas sytuacje w nadziei otrzymania nagrody. Dlatego też, mając dużą nadwagę, która jest dla nas uciążliwa, nadal sięgamy po batonik, bo słodki smak kojarzy się z przyjemnością i daje natychmiastową ulgę albo sięgamy po następny papieros, bo nagrodą jest tu zajęcie czymś rąk lub stłumienie emocji. Trwamy w niewłaściwym związku, bo wtedy myślimy o sobie dobrze, jako kochający partner, a w pracy, jako oddany pracownik.

Jeśli chcesz cokolwiek z tym zrobić, to przede wszystkim musisz uświadomić sobie, co jest tą nagrodą. A wtedy należy zapytać siebie, czy jestem gotowy z niej zrezygnować. Jeśli twoja odpowiedź jest nie, zaakceptuj to i przestań narzekać. Rozwój polega na wybieraniu nagrody, która jest dla nas ważna i na odrzucaniu tej niesłużącej nam.

Rozwój również oznacza bycie odważnym i tolerowanie niepewności, która zawsze pojawia się w momencie zmiany. Nigdy nie wiemy, co przyniesie nam nowy stan, a ta niepewność paraliżuje nas, dlatego trwamy w toksycznych relacjach, nałogach, przebywamy w miejscu, którego nie cierpimy, godzimy się na rzeczy, których nie chcemy.

W znanej sytuacji wydaje nam się, że mamy kontrole nad tym co się dzieje, a kiedy sytuacja jest nowa tracimy ją, czujemy się bezbronni, a to nas przeraża. Decydujemy się więc na pozostanie w znanym, bo bezpiecznym. I to też jest decyzja. Każda decyzja ma swoje konsekwencje, również rezygnacja z podejmowania zmiany.

I pamiętaj, że odwaga, to nie brak strachu. Każdy z nas czuje lęk. Jednak to od ciebie zależy, w jakim miejscu będziesz za kilka lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *