Menu Zamknij

Jak budować poczucie wartości

Krocząc przez życie, nasi bliscy, sąsiedzi, nauczyciele, a nawet rodzice od młodych lat przyklejali nam różne łatki. Jeśli były wzmacniając – fantastycznie! Zbudowały Cię w pozytywny sposób, wyposażyły w zdrowe podejście do własnego ja.

To komunikaty takie jak:

  • jesteś wartościowy,
  • jesteś wspaniały,
  • jesteś OK, taki jaki jesteś,
  • możesz zaufać swojemu wewnętrznemu głosowi.

Jeśli jednak częściej słyszałeś o tym, jaki to jesteś leniwy, niezdarny i nieprzystosowany, albo że stać cię na więcej, nic nie rozumiesz i patrzyli na Ciebie z politowaniem, wtedy Twoja wewnętrzna pewność siebie kruszała z dnia na dzień. A może słyszałeś coś na temat swojego wyglądu typu gruby, piegowaty,
zgarbiony, patyczak i inne podobne. Co wtedy? Dzień po dniu, miesiąc po miesiącu zaczęły gnieździć się w podświadomości dołujące komunikaty. Uwierzyliśmy w nie i przyjęliśmy jako prawdę absolutną.

Potem zacząłeś korzystać z nich w przeróżnych sytuacjach. I tak, będąc w pracy, wyciągasz te z napisem nie poradzę sobie, jestem za głupi, on jest lepszy od mnie, wśród znajomych masz już inne gotowe – jestem za mało ciekawy, mam kiepską sylwetkę, nikt mnie nie lubi.

Po jakimś czasie ze zdziwieniem stwierdzamy, że osoby nas otaczające, tytułują nas w podobnym tonie. I możemy zadawać sobie pytanie, jak to się dzieje, że inni też o tym wiedzą. A to jest tak, że sami podświadomie wysyłamy taką informacje do świata, a ludzie odbieraj to jak komunikat przeznaczony dla nich. To tak, jakby na kartkach samoprzylepnych wypisać te cechy i obwieścić się nimi

I co się dzieje dalej? Nasze poczucie wartości spada jeszcze bardziej, a jakość życia ubożej. Ile razy zrezygnowałeś z ciekawej propozycji tylko dlatego, że zadziałała łatka? Ile razy poczułeś wstyd, będąc w nowym towarzystwie albo nic nie mówiłeś, bo czułeś się gorszy?

Mam jednak dla Ciebie dobrą wiadomość. Nie urodziłeś się z tym łatkami, nabyłeś je jak towar na marnej wyprzedaży. A skoro to Ty jesteś właścicielem, to oznacza, że Ty możesz coś z nimi zrobić.

Pierwszym krokiem jest świadomość ich posiadania oraz ich zawartość.  Co dalej? Obserwuj, co do siebie mówisz, jakich słów używasz. Zatrzymaj je. Te, które Ci nie służą wymieniaj na inne, wzmacniające Cię. Najważniejsze jednak jest to, żeby samemu przestać mówić do siebie w negatywny sposób. Bardzo pomaga również znajomość swoich zalet. Zrób listę umiejętności i spoglądaj na nią jak najczęściej. Pomocnym jet również codzienne wieczorne wypisywanie swoich sukcesów.

I pamiętaj nie porównuj siebie do innych, ponieważ nie ma drugiej takie osoby jak Ty. Jesteś wyjątkowy, taki jaki właśnie jesteś!

Zacznij tworzyć nowe opowiadania o sobie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *