Menu Zamknij

Zarządzaj swoim czasem i zbieraj plony

Odnosisz wrażenie, że wszyscy wokół Ciebie są świetnie zorganizowani, a tylko w Twojej dobie jakimś cudem brakuje godzin?

Jeżeli Twoja odpowiedź na powyższe pytanie jest twierdząca, może to oznaczać, że masz trudności w zarządzaniu swoim czasem.

Dobra wiadomość jest taka, że Nikt nie rodzi się z tą umiejętnością i można się jej nauczyć. Tak, Ty też możesz! Zarządzanie czasem, zacznij od siebie.
Posiadanie wiedzy na temat odpowiednich technik może być bardzo przydatne.
W dobie internetu zdobycie informacji, które nas interesują jest naprawdę proste. Można również skorzystać z warsztatów i szkoleń, gdzie będziesz miała okazję przećwiczyć je na własny użytek. Bardzo przydatnym narzędziem jest planowanie, gdyż zapobiega chaosowi, który wkrada się do nas w wyniku natłoku spraw do załatwienia. Możesz to robić w komputerze, telefonie lub na zwykłej kartce papieru – najważniejsze, byś miała do tego stały dostęp. I pamiętaj, żeby określić czas dla każdej czynności, dając im średnio 40-procentową elastyczność.

Ale najważniejsze jest to, by zajrzeć w głąb siebie.
Jeśli w Twojej głowie po raz kolejny wybrzmiewają słowa “Znowu w życiu mi nie wyszło”, czujesz frustrację, ponieważ nie udało Ci się czegoś dokończyć, a zadań nie ubywa i znowu złościsz się na siebie, to …. zatrzymaj się i pomyśl, co w danej chwili jest dla Ciebie naprawdę ważne. Zadaj sobie kilka pytań. Najlepiej napisz je na kartce, by później sięgać po nią, gdy poczujesz, że znów tracisz kontrolę.

Co czuję, gdy nie udaje mi się wykonać zadania, które sobie powierzam?
Co mogę zrobić, by poczuć się lepiej?
Jak mogę się lepiej zorganizować?
Na co chcę poświęcić teraz swój czas?
Co jest dla mnie ważne w tej chwili?

Gdy już zadasz sobie te pytania, stwórz hierarchię ważności zadań, które masz do zrobienia w najbliższym czasie. Zastanów się, co wymaga natychmiastowego działania, a co może zostać wykonane później, podkreśl te zadania, które przybliżają Cię do celu. Tutaj ponownie proponuję sięgnąć po kartkę i długopis, bo jak powszechnie wiadomo, niektóre rzeczy lubią wychodzić z głowy, by już do niej nigdy nie wrócić. Więc po co się denerwować, że znów nam coś umknęło?

Taką listę najlepiej umieścić w widocznym miejscu i wracać do niej po to, by zaznaczać zrealizowane punkty. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne, wystarczy być cierpliwym i otwartym na zmianę, nawet jeśli nie widać jej od razu. Pomocna jest tutaj samodyscyplina i regularność działań. Przydatnym może być również doping przyjaciółki lub wsparcie coacha.

Spełnianie WŁASNYCH celów i podążanie za sobą daje nam prawdziwą moc!

Życie to tak jak hodowanie roślin. Wybierasz odpowiednie ziarenko, zasadzasz i dbasz o nie w ten sposób, by później zebrać plon i cieszyć oczy pięknym widokiem. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *