Jak efektywnie odpoczywać

Młoda dziewczyna leży na hamaku rozwieszonym między drzewami. Jest radosna i zrelaksowana. To taka podpowiedź, jak efektywnie odpoczywać.

Odpoczynek jest niewątpliwie kluczowy dla naszego zdrowia i samopoczucia. Jednakże istotną kwestią, którą warto podkreślić, jest jakość tego odpoczynku. W jaki sposób możemy skutecznie zadbać o regenerację naszego ciała i umysłu, oraz jak efektywnie odpoczywać?

Nasz organizm nieustannie pracuje, dostarczając nam energii i umożliwiając wykonywanie codziennych zadań. Dlatego właśnie właściwa regeneracja jest tak niezbędna. Kiedy organizm nie ma możliwości na prawidłowe zregenerowanie się, zaczynają się wyczerpywać nasze zasoby. To prowadzi do stopniowego osłabiania się naszego ciała, a także zwiększa podatność na różnego rodzaju schorzenia.

Nie tylko nasze ciało, lecz również umysł potrzebuje odpowiedniej dbałości. Spadek koncentracji oraz słaba wydajność pamięci są sygnałami, że coś może być nie w porządku z naszym odpoczynkiem. Gdy codzienne wyzwania, które normalnie pokonywalibyśmy bez trudu, stają się nagle trudnym wyzwaniem, znaczy to, że dzieje się coś niepokojącego. Towarzyszący nam stres może też nasilać ten problem.

Efektywny odpoczynek to efektywny mózg


Gdy japońscy uczeni pod przewodnictwem Hikaru Takeuchi  przeprowadzili badania przy użyciu rezonansu magnetycznego zauważyli istotną rzecz. Mózg, gdy ma szansę na regenerację, aktywuje tak zwany tryb domyślny, w którym obrabia jednocześnie nowe i stare informacje – co jest niemożliwe, kiedy jesteśmy wyczerpani. Te badania pokazały, że skarbem kreatywności są chwile odpoczynku, to właśnie wtedy powstają nietuzinkowe rozwiązania.

Z pewnością sama zauważyłaś, że najciekawsze pomysły przychodzą po relaksującym weekendzie, spacerze wśród natury lub innej przyjemnej aktywności, a także tuż po solidnie przespanej nocy.

Jak efektywnie odpoczywać – 7 wskazówek

 

Czym wyróżnia się efektywny odpoczynek? Aby czerpać z niego pełne korzyści, przede wszystkim trzeba dać sobie do niego prawo.. Wyrzuty sumienia, czy myśli, typu: „nie zasłużyłam na odpoczynek”, „nie będę się lenić” – na pewno nam w tym nie pomogą. Czasem konieczne będzie przepracowanie wewnętrznego krytyka lub/ i perfekcjonizmu.

Co może Ci w tym pomóc?
Na początek poszukaj takiej formy odpoczynku, który jest zgodna z Twoją naturą. To nie musi być leżenie na kanapie i nicnierobienie,  jeśli nie czujesz się z tym dobrze. Poniżej więcej praktycznych wskazówek o tym, jak efektywnie odpoczywać.

1. Harmonia pomiędzy planem a spontanicznością


Jeśli do tej pory nie byłaś do końca usatysfakcjonowana tym, w jaki sposób spędzasz swój czas wolny, warto rozważyć wprowadzenie planu. Wiem, wem, odpoczynek i plan wydają się nie iść w parze,  ale w tym przypadku może to okazać się naprawdę skutecznym rozwiązaniem. Jakże często, z braku pomysłu na siebie, owe chwile wolności marnujemy na przewijaniu postó, czy rolek lub przelatując przez kanały telewizyjne. W efekcie zamiast zyskać nową energię, tracimy ją w natłoku informacji. Co gorsza, potem gnębią nas wyrzuty sumienia, bo mamy poczucie, że zmarnowaliśmy swój cenny czas.

Jednakże, nie chodzi o to, by planować wszystko w najdrobniejszych detalach. Niech nasze ramy będą elastyczne.. Chodzi o to, by plan służył nam, a nie odwrotnie. Jeśli nagle poczujemy potrzebę zmiany, pozwólmy sobie na nią. Może wcale nie masz ochoty iść na spacer, czy na spotkanie. Okej.  Zamiast tego poczytaj książkę, czy po prostu usiądź z filiżanką kawy.. Nasze plany powinny być elastyczne, tak byśmy mogli dostosowywać je do naszego nastroju, uczuć i pragnień . Chodzi o to, by na czas wolny mieć gotowe pomysły na siebie.

2. Wybierz mądrze


Przygotuj dwie listy, abyś zawsze mogła wybierać najbardziej wartościowe zajęcia podczas swojego czasu wolnego. Pamiętaj, że to Ty kształtujesz swoje chwile relaksu, dlatego warto zadbać, aby były one naprawdę satysfakcjonujące.

Lista opcji niskiej jakości: (wpisz własne ) ?
U mniej numer jeden to oglądanie filmów i seriali do drugiej w nocy ?

Lista opcji wysokiej jakości:
To mogą być na przykład: spacer, książka, rower, joga, oddechy, spotkania z przyjaciółmi i inne

Warto mieć pod ręką drugą listę. A wtedy będziesz mogła świadomie wybierać aktywności, które przynoszą Ci prawdziwą radość i korzyści. Kiedy nadchodzi czas odpoczynku, zamiast uciekać w internet, możesz wziąć swojego pupila na długi spacer, ciesząc się świeżym powietrzem i bliskością natury. A może to będzie doskonały moment, by oddać się swojej pasji. Nie wahaj się odrzucić tych elementów, które tylko wyczerpują twoją energię i wywołują irytację.

3. Poświęć specjalny czas na relaks w weekendy


Idealnie byłoby, gdyby weekend mógł być całkowicie wolny od wszelkich obowiązków, nawet tych domowych. Wyjście z domu na pewno by Ci w tym pomogło.  Jeżeli nie masz możliwości zarezerwować całego dnia na relaks, spróbuj przynajmniej wygospodarować jego część. .Najpierw ogarnij domowe sprawy czy zawodowe zobowiązania, aby potem w drugiej części dnia móc całkowicie oddać się swoim pasjom i zachciankom. Niech każdy weekend stanie się dla Ciebie małym świętem, momentem, w którym celebrowanie życia jest priorytetem.

4. Odpoczynek to nie tylko weekendy i wakacje.


Przydatne są również przerwy w pracy. Według badań ci, którzy robią kilka 15-minutowych przerw w ciągu dnia, odczuwają mniej stresu i niepokoju. Niewielkiemu uczuciu zmęczenia łatwo zapobiec, natomiast nadmierne wyczerpanie jest trudno odbudować. Dlatego tak ważne jest, aby zapobiegać jego nadejściu poprzez regularny odpoczynek. Może to brzmieć nieco paradoksalnie, ale każda czynność potrzebuje pewnych zasobów energii, w tym również  odpoczynek. 

Warto przyjrzeć się mieszkańcom południowej Europy czy Azji – oni wiedzą, że popołudniowa drzemka to nie luksus, lecz mądra strategia w walce z popołudniowym znużeniem. Jest takie powiedzenie: „Aby dobrze odpocząć, trzeba ciężko pracować”. To wyrażenie ma  też sens – „Żeby dobrze pracować, trzeba dobrze wypocząć”.

5. Indywidualne podejście


Zwolnienie tempa w pracy oraz znalezienie czasu to dopiero pierwszy krok. Najważniejsze w tym wszystkim jest znalezienie takiej formy wypoczynku, która jest dopasowana do Ciebie. Bo choć może się wydawać, że dla każdego leniuchowanie, czy owe nicnierobienie wydaje się bardziej kuszące niż na przykład mycie okien, to tak naprawdę zależy to od indywidualnych preferencji. Jeżeli po leniwym weekendzie nie dostrzegasz poprawy samopoczucia, możliwe jest, że bezcelowe próżnowanie nie stanowi dla Ciebie najlepszego wyboru. Warto wówczas poszukać innych form aktywności lub sposobów na relaks, które rzeczywiście przyczynią się do przywrócenia Twojej energii.

6. Syndrom niedzieli


Niektórzy z nas doświadczają typowych objawów stresu w niedzielne wieczory: uczucie smutku, drażliwość, bóle głowy, bóle brzucha oraz nudności. Specjaliści określają te symptomy jako „syndrom niedzieli”. Liczne osoby odczuwają te dolegliwości z powodu nieprzyjemnego nastawienia do swojej pracy.

Istnieją dwie metody złagodzenia syndromu niedzieli. Pierwsza z nich to zmiana pracy (na przykład wybór zawodu wykonywanego zdalnie), choć nie każdy decyduje się na podjęcie tak radykalnego kroku. Drugą opcją jest zmiana perspektywy. Poniżej znajduje się kilka trików:

Postaraj się finalizować wszystkie trudne i nieprzyjemne zadania w piątek. W ten sposób unikniesz negatywnych emocji związanych z nadejściem poniedziałku.

Stale przypominaj sobie, że nie ma miejsca na pracę w weekendy: nie czytaj wiadomości służbowych, ignoruj połączenia oraz komunikaty od współpracowników. Aby móc pracować z odświeżonym umysłem, konieczne jest pełne odprężenie. Co więcej, masz do tego pełne prawo.

W weekendy skup się na aktywnościach, które dostarczają Ci radość. Zaprojektuj również miłe zajęcie na poniedziałkowe poranne godziny. Na przykład możesz wypić kawę z dodatkiem cynamonu lub założyć jakiś fajny ciuszek,  który doda Ci pozytywną energię.

7. Działania alternatywne


Jak efektywnie odpoczywać? W tych chwilach ważne jest, by zrobić coś zupełnie innego niż to, czym się zajmujemy na co dzień. Jeśli praca wymaga wielu interakcji z innymi, to w chwilach wytchnienia pozwól sobie na spędzenie czasu tylko ze sobą. A jeśli pracujesz w odosobnieniu, zwiększ interakcje z ludźmi. Ważne, by przerwać rutynę – angażując się w odmienne działania, czy też poprzez zmianę otoczenia.

Gdy cały dzień poświęcasz na pracę siedzącą, resztę dnia warto spędzić aktywnie na świeżym powietrzu. Nawet jeśli zmęczenie po całym dniu w biurze krzyczy, by po prostu leżeć, to właśnie teraz aktywność stanie się Twoim sojusznikiem. Bo jeśli ulegniesz pokusie bezruchu, tylko wzmocnisz zmęczenie w swoim ciele. Jeśli zaś w ciągu dnia byłaś bardzo aktywna, pozwól swojemu ciału odpocząć. Kubek dobrej herbaty, książka , słuchanie muzyki, czy medytacja będą tu dobry rozwiązaniem.

Jak efektywnie odpoczywać? Nie ma uniwersalnej recepty na relaks. Aby w pełni się zrelaksować, ważne jest, aby usłyszeć siebie, swoje ciało: swoje potrzeby. Czy mam ostatnio dość ruchu? A może potrzebuję poleżeć i pogapić się w chmury? Za każdym razem pytaj siebie: Jak mogę o siebie zadbać?

A tutaj przydatne linki, gdzie można poczytać o tym, jak odpoczynek wspiera kreatywne myślenie:

Genialni leniwi. Jeśli chcemy być bardziej twórczy, to warto wrzucić na luz – Focus.pl

https://www.nationalgeographic.com/science/phenomena/2010/10/06/brain-default-mode/

The Neuroscience of Creativity: A Q&A with Anna Abraham – Scientific American Blog Network

.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Ta strona korzysta z plików cookie, korzystając z niej zgadzasz się na ich wykorzystanie. Więcej informacji.