Praca z sensem

Zaciśnięte pięści mężczyzny obok klawiatury pokazują złość, na pracę bez sensu, po lewej kubek z ziarnami niezmielonej kawy, świadczą o tym, ze coś jest niedokończone

Mamy niedzielny wieczór. Minie jeszcze co najmniej kilkanaście godzin, zanim pojawimy się w pracy, a mimo to myślami już tam jesteśmy. Próbujemy nie przejmować się nawałem obowiązków do wykonania, jaki na nas czeka. Staramy się nie denerwować problemami, które (jak przewidujemy) przyjdzie nam rozwiązać. Podejmujemy rozpaczliwe próby, by się rozerwać. Uprawiamy sport, wychodzimy na spacer, oglądamy film. Jeśli żaden z wybranych sposobów na oderwanie się od myśli o pracy nie przynosi spodziewanego skutku, to być można najwyższa pora zastanowić się nad jej sensem.

Co kieruje nami przy wyborze pracy?

Od młodych ludzi wymaga się, by w wieku kilkunastu lat decydowali, jaką pracę chcą wykonywać, niekiedy przez całe życie. Jak wiemy, wybór kierunku studiów nie zawsze okazuje się za pierwszym razem udany i ci, którzy mają odwagę i możliwość, szukają swojej drogi w innym miejscu. Co jednak nimi kieruje? Naturalne zdolności i zainteresowania? Oby! Tradycje rodzinne? Często. Perspektywy wysokich zarobków? Na pewno też. Poczucie sensu? Wydaje się, że dość rzadko. Tymczasem przekonanie, że nasza praca ma sens, może nas po prostu uratować! Od zniechęcenia, gdy jesteśmy zmęczeni ośmiogodzinnymi obowiązkami. Od wyczerpania, gdy pracujemy przez wiele lat w tym samym zawodzie. Od apatii, gdy praca wydaje się jednostajna i od stresu w niedzielny wieczór, pojawiającego się na samą myśl, że od rana znów trzeba iść do pracy.

Czy praca z sensem oznacza pracę z powołania?

Poczucie głębokiego sensu wykonywanej pracy często kojarzy się z powołaniem. Wiara w to, że nasza praca zmienia świat na lepsze, na pewno dodaje jej znaczenia. Dodaje nam też sił i motywacji w chwilach zniechęcenia czy zmęczenia. Praca z sensem może też jednak oznaczać po prostu produktywność. Jeśli nie musimy marnować czasu na czynności, które można zautomatyzować, oddelegować lub po prostu ich nie wykonać, to z pewnością wzrasta sens naszej pracy. Nie trwonimy dzięki temu swojej energii na coś, co jest w gruncie rzeczy niepotrzebne.

Jak odnaleźć sens w pracy?

Istnieją zawody, które niosą za sobą głęboki sens. Lekarz, pielęgniarka, strażak. Odnalezienie sensu w wykonywaniu zawodów, w których pomaga się ludziom, wydaje się dość oczywiste. Tymczasem nie musi wcale tak być, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z wypaleniem zawodowym czy też po prostu ze zderzeniem z funkcjonowaniem bezdusznego systemu. Dlatego też sens w pracy warto odnaleźć dla samego siebie. Pomocne mogą tu być odpowiedzi na poniższe pytania:

Praca bez sensu

Trudno wyobrazić sobie sytuację, w której wykonujemy przez wiele lat pracę, w której nie widzimy sensu, a mimo to jesteśmy zadowoleni z życia, prawda? Nic w tym dziwnego. W końcu w pracy spędzamy co najmniej jedną trzecią każdego dnia i nasze samopoczucie w niej znajdzie odzwierciedlenie także w życiu prywatnym. Odczuwanie sensu pracy, którą wykonujemy, sprawia, że mamy większą satysfakcję z wykonywania swoich obowiązków. Sprawia, że mamy wewnętrzną motywację do stawiania czoła nowym wyzwaniom i pozwala na szybsze znajdywanie rozwiązań pojawiających się problemów. Dzięki temu mamy również chęć uczyć się nowych rzeczy.

Pracuję, bo muszę. Czy swoją pracę trzeba kochać?


Z jednej strony praca budzi pozytywne skojarzenia. Oznacza samodzielność, sprawczość, produktywność i szacunek innych. Z drugiej strony jednak narzekanie na pracę to jeden ze stałych elementów rozmów wielu Polaków! Praca odbierana jest niekiedy jako pułapka. Mimo zmęczenia, złej atmosfery czy też mimo tego, że nie lubimy swoich codziennych zadań, wykonujemy swoją pracę, bo „musimy”. Oczywiście, możemy tu od razu dodać, że niczego nie „musimy”, ale wszystko „możemy”. I cudzysłów przy tym drugim słowie nie jest przypadkowy. Dlaczego? Możemy przecież w każdej chwili zrezygnować. Tylko że wtedy stracimy coś innego. Być może będzie to możliwość zapewnienia sobie wygodnego życia, zapewnienia dzieciom wszystkiego, co potrzebne czy też nawet zapewnienia sobie dachu nad głową. Jeśli więc nawet wydaje nam się, że wykonujemy pracę bez sensu, to być może jej sensem jest zapewnienie tego, co mamy poza nią.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ta strona korzysta z plików cookie, korzystając z niej zgadzasz się na ich wykorzystanie. Więcej informacji.