Kierunek: wartości, czyli co zrobić, aby życie miało sens

Wyciągnięta ręka mężczyzny sięgająca po coś więcej, po to co ważne w życiu i wartościowe, ku zmianie na lepsze


Tempo funkcjonowania dzisiejszego człowieka jest bardzo szybkie. Praca, dom, obowiązki, a także korzystanie z możliwości, jakie daje współczesny świat, potrafią nas całkowicie pochłonąć. Może nawet trudno Ci znaleźć chwilę na zatrzymanie i refleksję, bo wydaje Ci się, że będzie to czas stracony? Jeżeli jednak chcesz żyć bardziej świadomie i pełniej korzystać z pojawiających się na Twojej drodze szans, to pierwszym krokiem do tego celu będzie właśnie zatrzymanie się i określenie swoich wartości. Z artykułu dowiesz się, czym są i jakie mają znaczenie.


Życiowe wartości – co to takiego?


Kariera i rozwój? A może zdrowie i rodzina? Wartości to coś, co liczy się dla Ciebie najbardziej. Coś, dla czego możesz poświęcić wiele. Możesz i chcesz, bo masz świadomość, że na tych konkretnych sprawach zależy Ci bardziej niż na innych i to one wyznaczają kierunek Twojego działania.


Dlaczego warto kierować się wartościami?


Życiowe wartości są jak drogowskaz. Pomagają określić własną misję, a w konsekwencji – iść drogą, która ma dla Ciebie prawdziwe znaczenie. Jeżeli jesteś świadomy swoich priorytetów, łatwiej przyjdzie Ci podjęcie właściwej decyzji, kiedy znajdziesz się na rozstaju. Poczujesz też, że Twoje życie staje się pełniejsze i nie jest jedynie bezsensownym zlepkiem niemal identycznych dni i tygodni.


Czy te wartości są moje?


Na to, kim jesteś obecnie, duży wpływ miało to, co się do tej pory zdarzyło w Twoim życiu. Istotną rolę odgrywają ludzie, którzy Ci towarzyszyli. Pamiętaj jednak, że tylko od Ciebie zależy, w którą stronę pójdziesz. Zastanów się, czy to, czym się kierujesz, jest na pewno Twoje. Może to wartości Twoich rodziców, nauczycieli, przyjaciół…? Czy zgadzasz się z nimi? Czy na pewno chcesz za nimi podążać?


Od teorii…

Kto powinien pochylić się nad tematem wartości? Z pewnością ten mężczyzna, którego spotykasz codziennie w swoim biurze… Zapewnia przecież, że najważniejsza jest dla niego rodzina, a przesiaduje w pracy do późnych godzin. Mówi, że to dla dobra bliskich, by zapewnić im materialny byt. A Twoja przyjaciółka? Dla niej liczy się przede wszystkim bliskość innych ludzi, nawiązywanie relacji. Tymczasem jej życie zawodowe to długie dnie spędzane w samotności. I wreszcie Ty. Zawsze powtarzasz, że jesteś nastawiony przede wszystkim na rozwój. Tymczasem w pracy tkwisz wciąż w tym samym miejscu, bez żadnych perspektyw czy możliwości dokształcenia się.


…do praktyki


Kiedy spędzasz długie godziny w pracy, mimo że rodzina jest dla Ciebie najważniejsza, krzywdzisz siebie. Kiedy lubisz kontakt z ludźmi, a wybierasz pracę, w której go nie ma, krzywdzisz siebie. Kiedy nie robisz nic, by się rozwijać, mimo że rozwój jest dla Ciebie ważny, krzywdzisz siebie. Takie sytuacje rodzą stres i mogą zwiększać konfliktowość. Zwiększają ryzyko rozwoju wielu chorób i grożą wypaleniem zawodowym. Przyjrzyj się więc sobie, zanim te przykre konsekwencje staną się Twoim udziałem.


Brak decyzji to również decyzja


Warto zastanowić się, na jakim fundamencie opierasz swoje życie. Brak decyzji też jest pewnego rodzaju wyborem. Jeżeli nie określisz, co ma dla Ciebie znaczenie, nie uda Ci się czerpać prawdziwej satysfakcji z tego, co robisz i kim jesteś. Istotną rolę w odpowiedzi na te pytania może stanowić sesja coachingowa. Pierwszym krokiem do zmiany jest właśnie określenie wartości. Dopiero będąc świadomym tej części siebie, można rozpocząć pracę nad wyznaczeniem celów czy wprowadzeniem konkretnych zmian.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ta strona korzysta z plików cookie, korzystając z niej zgadzasz się na ich wykorzystanie. Więcej informacji.