Jak zarządzać swoim czasem

Jak efektywnie zarządzać sobą

Pewnie wiele razy zastawiałeś się, jak efektywnie zarządzać czasem. Co zrobić, żeby wszystko było zrobione na czas, a jeszcze przydałoby się wygospodarować go na własne przyjemności. Kiedy rozglądasz się dookoła, wydaje Ci się, że właśnie inni tak mają. Odnosisz wrażenie, że wszyscy wokół Ciebie są świetnie zorganizowani – praca od do, spotkania, wyjazdy, z góry ustalony plan działania, który jest konsekwentnie realizowany, a tylko w Twoim życiu doba jest jakoś dziwnie krótka i co rusz nie wyrabiasz się z kolejnym zleceniem.

Co różni tych ludzi od Ciebie? Umiejętność efektywnego zarządzania sobą. Na czas nie mamy wpływu, mamy natomiast wpływ i możemy wybierać to, co i jak będziemy robić w danym czasie. A do tego potrzebna jest odpowiednia strategia. Można się jej nauczyć, bo efektywne zarządzanie swoim czasem nie jest cechą wrodzoną i tak jak każda inną umiejętność – prowadzenie auta, gra w tenisa, smażenie naleśników – wyrabia się w procesie jej stosowania.

Po co zarządzać swoim czasem?

W świecie ciągłych powiadomień, natłoku informacji, reklam, ofert wielokrotnego  wyboru trudno jest funkcjonować bez wyznaczonych granic. Uleganie ciągłym impulsom serwowanym przez otoczenie powoduje, że coś zewnętrznego, nie Ty sam, steruje Twoim życiem.

Zarządzanie swoim czasem to zarządzanie swoim życiem.  Planowanie nie jest niczym innym niż podjęciem decyzji, w którą stronę idziesz, kiedy i jak to zrobisz. Jest to wzięcie odpowiedzialności za swoje życie.

Jak efektywnie zarządzać swoim czasem?

  • Posiadanie wiedzy na temat odpowiednich technik może być bardzo przydatne.
    W dobie internetu zdobycie informacji, które nas interesują, jest naprawdę proste. Pod artykułem podaję tytuły książek, które podpowiadają, jak zarządzać czasem.
  • Podstawą jest tu planowanie działań. U mnie najlepiej sprawdza się wieczorne spisywanie zadań, aby kolejnego poranka z nową energią rozpocząć ich realizację. Można taki plan robić w wersji papierowej czy też elektronicznej – sprawdzone programy to Kalendarz Google, Nozbe czy Doist. Nieważne,  czy robisz to w komputerze, telefonie, czy  na zwykłej kartce papieru – najważniejsze, byś miał do tego stały dostęp.
  • Pamiętaj, żeby określić czas dla każdej czynności. I tu warto wspomnieć o zasadzie 40/60, czyli planowaniu zadań z 40-procentową elastycznością. Z rozmów z moimi klientami wiem, że nawet te 40 procent na nieprzewidziane sytuacje to niekiedy za mało.
  • Osobiście preferuję odręczne zapisywanie, bo wtedy więcej zapamiętuję. Każdy dzień ma jeden priorytet (maksymalnie trzy).  I tak poniedziałek może być dniem na załatwianie spraw urzędowych, wtorek – finansowych, środa – sprzedażowych itd. A to oznacza, że planujesz z minimum tygodniowym wyprzedzeniem. Taki system sprawi również, że zadania są ułożone w pewne grupy tematyczne, co w rezultacie pozwala Ci oszczędzić energię i czas.
  • Pamiętaj o planowaniu wypoczynku. Weź również pod uwagę swój zegar biologiczny i dobowe zasoby energii.
  • Deleguj zadania, które mogą wykonać inni.
  • Zrób listę tzw. przeszkadzaczy i ogranicz je. To mogą być stale włączone powiadomienia w telefonie lub komputerze, muzyka lub jej brak, nieporządek, telefony od innych.
  • Idealnym rozwiązaniem są plany długoterminowe. Warto też mieć listę kontrolną i każdego dnia odznaczać załatwione sprawy.

Planowanie i lista kontrolna pokazuje czarno na białym, które zadania wykonujesz regularnie, a które przepisujesz z dnia na dzień, z tygodnia na tydzień.

A co, jeśli tak właśnie się dzieje?

Jak poradzić sobie z niezrealizowanymi zadaniami?

Przy każdej niezałatwionej sprawie warto zadać siebie pytanie: „dlaczego tego nie wykonałem?”. Tu mogą pojawić się różne odpowiedzi – nie jestem wystarczająco przygotowany, stresuje mnie ta czynność, jest zbyt nudna. Świadomość przyczyny jest pierwszym i najważniejszym krokiem, by coś mogło zadziać się dalej.

Odpowiedź na to pytanie wymaga zajrzenia w głąb siebie, sprawdzenia, co jest dla mnie ważne, co mnie motywuje, a co hamuje. Być może okaże się, że działasz wbrew własnym wartościom albo realizujesz nie swoje cele.

Spełnianie WŁASNYCH celów i PODĄŻANIE ZA SOBĄ daje nam prawdziwą moc!

Całe to planowanie weźmie w łeb, jeśli nie uwzględnisz głosu swojego serca. Jeśli zabraknie w tym planowaniu Ciebie, Twoich potrzeb, to lista niezałatwionych spraw z tygodnia na tydzień zacznie się wydłużać, a plan działania będzie przypominać plan lekcyjny z czasów szkoły. Coś narzucone z góry, tyko ile w tym jest Twojego?

Kiedy znasz swoje potrzeby, wizję i misję, którą realizujesz, łatwiej Ci podejmować decyzje, gdy będziesz komponował plan na następne dni. Plan swojego życia.

Programy i aplikacje do zarządzania czasem:

Ciekawy artykuł:https://www.komputerswiat.pl/artykuly/redakcyjne/zalewa-nas-morze-informacji-a-internet-uzaleznia-jak-sobie-z-tym-radzic/w4yglw1

Dobre książki o zarządzaniu czasem:

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ta strona korzysta z plików cookie, korzystając z niej zgadzasz się na ich wykorzystanie. Więcej informacji.