Jak budować poczucie wartości

Czterolistna kończyna rzuca swój cień na ścianę, pokazując. Cień jest o wile większy, co obrazuje jej siłę i pewność siebie

Źródła niskiego poczucia wartości

Skąd bierze się niskie poczucie wartości? Co lub kto ma na to wpływ?

Gdy kroczyliśmy przez życie, nasi bliscy, sąsiedzi, nauczyciele, a nawet rodzice od naszych młodych lat przyklejali nam różne łatki. Jeśli były wzmacniające – fantastycznie! Zbudowały Cię w pozytywny sposób, wyposażyły w zdrowe podejście do własnego ja.

To komunikaty takie jak:

  • jesteś wartościowy,
  • jesteś wspaniały,
  • możesz zaufać swojemu wewnętrznemu głosowi
  • jesteś OK, taki jaki jesteś,

Jeśli jednak częściej mówili, jaki to jesteś leniwy, niezdarny i nieprzystosowany albo patrząc na ciebie z politowaniem, oznajmiali, że stać cię na więcej, nic nie rozumiesz, to Twoja wewnętrzna pewność siebie kruszała z dnia na dzień. A może słyszałeś określenia dotyczące swojego wyglądu typu „gruby”, „piegowaty”, „zgarbiony”, „patyczak” i inne podobne? Może inni wyręczali cię w różnych działaniach, dając do zrozumienia, że nie dasz sobie rady? Co wtedy? Dzień po dniu, miesiąc po miesiącu gnieździły się w twojej podświadomości dołujące komunikaty. Uwierzyłeś w nie i przyjąłeś jako prawdę absolutną.

Potem zacząłeś korzystać z nich w przeróżnych sytuacjach. I tak, będąc w pracy, wyciągasz te z napisem „nie poradzę sobie”, „jestem za głupi”, „on jest lepszy ode mnie”. W relacjach ze znajomymi masz już inne, gotowe – jestem za mało ciekawy, mam kiepską sylwetkę, nikt mnie nie lubi.

Po jakimś czasie ze zdziwieniem stwierdzamy, że osoby w naszym otoczeniu tytułują nas w podobnym tonie. I możemy zadawać sobie pytanie, jak to się dzieje, że inni też o tym wiedzą. A to jest tak, że sami podświadomie wysyłamy taką informacje do świata, a ludzie odbierają to jak komunikat przeznaczony dla nich. To tak, jakby na kartkach samoprzylepnych wypisać te cechy i obwiesić się nimi.

I co się dzieje dalej? Nasze poczucie wartości spada jeszcze bardziej, a jakość życia ubożeje. Ile razy zrezygnowałeś z ciekawej propozycji tylko dlatego, że zadziałała łatka? Albo poczułeś wstyd, będąc w nowym towarzystwie? Ile razy milczałeś w czasie dyskusji, nie wierząc, że twój głos ma jakiekolwiek znaczenie?

Jak wzmacniać poczucie wartości

Nie urodziłeś się z tymi łatkami, nabyłeś je jak towar na marnej wyprzedaży. A skoro to Ty jesteś właścicielem, to oznacza, że Ty możesz coś z nimi zrobić.

Pierwszym krokiem jest świadomość ich posiadania. Co dalej? Obserwuj, co do siebie mówisz, jakich słów używasz. Zatrzymaj je. Te, które Ci nie służą, wymieniaj na inne, wzmacniające Cię. Najważniejsze jednak jest to, żeby samemu przestać mówić do siebie w negatywny sposób. Bardzo pomaga również znajomość swoich zalet. Zrób listę umiejętności i spoglądaj na nią jak najczęściej. Pomocnym jest również codzienne wieczorne wypisywanie swoich sukcesów.

Duże znaczenie ma to, w jakim środowisku przebywasz, na ile Twoje znajomości są dla Ciebie wzmacniające. Jeśli ciągle wystawiasz się na falę krytyki i poniżenia, to przychodzi Ci wtedy pokonywać nie tylko swoje własne wątpliwości, ale też te pochodzące z zewnątrz. Zadbaj więc o wartościowe kontakty.

I pamiętaj: nie porównuj siebie z innymi, ponieważ nie ma drugiej takie osoby jak Ty. Jesteś wyjątkowy, taki jaki właśnie jesteś!

Zacznij tworzyć nowe opowiadanie o sobie! Opowiadanie, w którym jest szacunek do Ciebie samego, a to wzmocni Cię i zbuduje Twoją pewność siebie.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ta strona korzysta z plików cookie, korzystając z niej zgadzasz się na ich wykorzystanie. Więcej informacji.