Jak zmieniać ograniczające przekonania

Dwie głowy otoczone wirującą łuną, która symbolizuje mysli o ograniczające nas przekonania, które zewsząd nas otaczają


Zarówno ograniczające przekonania, jak i te wspierające polegają na generalizowaniu tego, co dzieje się wokół nas. Powstają one na podstawie wczesnych doświadczeń lub późniejszych wydarzeń.

Jeśli ktoś mówił Ci, że dziewczynki słabo sobie radzą z naukami ścisłymi lub że rodzic musi Ci pomóc przy odrabianiu zadań z matematyki, to masz marne szanse, że będziesz próbować zrobić je sama.. Jeśli wszelkie trudności załatwiano za Ciebie, nie uwierzysz, że własne rozwiązania są w zasięgu Twoich możliwości. Jeżeli słyszysz, że tylko mężczyźni nadają się do prowadzenia własnego biznesu albo że nie masz wystarczająco kompetencji, trudno Ci będzie zdecydować się na założenie własnej firmy.

Jeśli natomiast pozwalano Ci eksperymentować, popełniać błędy i wyrażać własne zdanie, to budowała się w Tobie odwaga i przekonanie, że 'błędy są nieodłączną częścią naszego życia, i że obok sukcesów bywają porażki. Takie działania prowadzą do wysokiej samooceny i wiary w siebie. Pozwalają, by w głowie zakorzeniły się wspierające przekonania, które dają siłę i odwagę do działania.

Czy można wobec tego zmienić swoje ograniczające przekonania na te wspierające nas?
Czy jest możliwość przekształcić coś, co latami rosło razem z nami i w co głęboko wierzyliśmy i nadal wierzymy?


Wspierające i ograniczające przekonania


Przekonania jakie posiadasz mogą być wspierające albo ograniczające. Wspierające, pozwalają Ci iść do przodu, rozwijać się, nawiązywać satysfakcjonujące związki i przyjaźnie oraz odnosić sukcesy. Pozytywne przekonania o świecie i ludziach budują zaufanie, a to powoduję większą lekkość w obliczu nowych sytuacji i zadań.
Ograniczające utrudniają życie. Wpływają na Twoje poczucie niższości, powodują, że nie wierzysz w swoje możliwości, a świat odbierasz jako miejsce wrogie, w którym niczego nie można dokonać. Możesz o tym poczytać w artykule o ograniczających przekonaniach – Jak ograniczające przekonania wpływają na Twoje życie.

Do wspierających przekonań należą między innymi:

• mam wpływ na swoje życie, przyjaźnie i związki,

• jestem wystarczająco dobra, żeby….
mieć dobrą pracę
dostać awans
prowadzić własną firmę

• mogę odnosić sukcesy

• zasługuję na …
miłość
szczęcie
szacunek
odpoczynek

Ograniczające przekonania, to te, które Cię zniechęcają do działania:

• nie poradzę sobie w życiu, bo nie jestem wystarczająco ….
inteligentna,
zdolna,
kreatywna

• życie jest trudne i nic się w nim nie da zmienić,

• nie warto się starać, bo i tak mi nic nie wyjdzie.

Przekonanania jakie w sobie nosimy kreują naszą rzeczywistość. Zachowujesz się zgodnie z tym, w co wierzysz. Jeśli uważasz, że nie warto się starać, bo i tak nie zdasz tego egzaminu, to nie poświęcisz ani chwili na naukę. Podobnie jest z pracą. Jeśli uważasz, że nie zasługujesz na awans, nigdy o niego nie poprosisz. Jeśli nie wierzysz we własne szczęście, nigdy o nie nie zawalczysz.

Jak zmienić swoje ograniczające przekonania


Nad zmianą ograniczających przekonań można pracować, choć nie jest to praca łatwa. Twoje przekonania kształtowały się bowiem przez długi czas i nie można zmienić ich w ciągu godziny. Jeśli jednak naprawdę chcesz pozbyć się bagażu, który ogranicza Twoje życie, warto podjąć takie działanie.

Zacznij od kwestionowania tego, w jaki sposób myślisz o sobie, o świecie, o innych.

Pytaj siebie:
Skąd to wiesz?
Jakie są fakty?
Czyje to słowa?
Bo praca na przekonaniach, to praca nad swoimi myślami.
Kolejny krok to przeformułowywanie tych przekonań na takie, które Ci służą.

Niekiedy trudno jest wyjść z pętli swoich myśli. Fiksujemy się na nich tak mocno, że wydają nam się najprawdziwszą prawdą. Poproś wtedy bliską Ci osobę, która zna Cię bardzo dobrze, aby pomogła Ci złapać właściwą perspektywę, by pokazała Ci co jest prawdziwe, a co jest zniekształceniem w Twojej głowie. W pracy nad przekonaniami może też dopomóc Ci terapeuta albo coach. Pracując pod kierunkiem specjalisty, masz większe szanse na dogłębne przepracowanie swoich ograniczających przekonań i spojrzenie na życie i swoje możliwości przez inne okulary.

Najważniejszy pierwszy krok to decyzja, czy chcesz takie przekonanie zmienić. Ta chęć jest tu kluczowa, albowiem każda praca wiąże się z pewnym wysiłkiem. Potrzeba więc do niej mocnej motywacji.

Jak pracować nad zmianą ograniczających przekonań


Najlepiej, abyś wypisała sobie przekonania, które Cię najbardziej ograniczają i utrudniają życie np. „jestem za mało inteligentna, żeby prowadzić własny biznes”, „nie poradzę sobie sama”. Dopisz do nich negatywne konsekwencje, jakie z nich wynikają, chociażby: „Muszę pracować z szefem i ludźmi, których nie lubię”, „Zarabiam za mało”, „Ciągle powtarzam tylko monotonne czynności pod komendę innych”. Obok tego rozpisz też wszystkie zyski, jakie wiążą się z tym przekonaniem. Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że takowych nie ma. Jednak wieloletnia praca coachingowa nad przekonaniami pokazuje mi, że zawsze jakieś są.

Następnie spróbuj zmienić pisemnie te ograniczające przekonania. Niech to jednak nie będą ich krańcowe przeciwieństwa. Nie pisz „Jestem geniuszem biznesu” – bo w to nie uwierzysz. Napisz sobie „Jestem wystarczająco inteligentna, żeby pracować na własny rachunek” a obok dopisz, pozytywne konsekwencje takiego przekonania, na przykład: „Będę robić to, co lubię”, „Nie będę musiała słuchać aroganckiego szefa, ” Praca na własny rachunek przyniesie mi większe dochody”.

Do nowego przekonania dopisz, chociaż 5 rzeczywistych historii, które je potwierdzą. Nie martw się, znajdziesz je, np. „Mogę pracować na swój rachunek, bo klienci w dawnej pracy mnie lubili i chcieli być przeze mnie obsługiwani,. Jestem profesjonalistką. Przepracowałam w swoim zawodzie 10 lat i znam swój zawód od podszewki, świetnie zarządzam domowymi finansami, mąż zostawia wszystko na mojej głowie.”

Dalej dopisz, co możesz zrobić, aby wzmocnić takie przekonanie? Może warto zapisać się na jakiś kurs związany z prowadzeniem własnego biznesu. Wyobraź sobie siebie na takim kursie w najbliższej przyszłości.
Przypominaj sobie i dopisuj do swojej listy coraz więcej doświadczeń potwierdzających to nowe przekonanie, np. jak dobrze zarządzałaś w podstawówce szkolnym sklepikiem. Z czasem tych argumentów będzie coraz więcej. Swoje pozytywne i wspierające przekonanie powtarzaj sobie kilka razy dziennie, aż w końcu staną się rzeczywistością.

Jeśli myślisz, że potrafisz, czy też myślisz, że nie potrafisz, w obu przypadkach masz rację


Umiejętność patrzenia na swoje przekonania to kluczowe odkrycie, bo one determinują Twoje samopoczucie. Dosadnie ujął to Henry Ford, mówiąc: „Jeśli myślisz, że potrafisz, czy też myślisz, że nie potrafisz, w obu przypadkach masz rację”. Więc jeśli wmówiono Ci kiedyś, że nie jesteś warta – a Ty nadal bezrefleksyjnie w to wierzysz, to niewiele Ci się w życiu uda. Natomiast jeśli widzisz w sobie potencjał – będziesz też widziała w świecie zewnętrznym więcej możliwości dla siebie, odważniej będziesz podejmowała wyzwania.

Napisz do mnie. Możemy razem przyjrzeć się ograniczającymi przekonaniom. Zapraszam Cię na bezpłatną konsultację. Sprawdzimy, jak mogę Ci pomóc, by żyło Ci się lepiej. Porozmawiamy o tym, jak wzmocnić twoją wiarę w siebie i jak przemienić trudne emocje w coś pozytywnego.

Przejdźmy razem przez to, co Cię blokuje, byś mogła czerpać radość z życia!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Ta strona korzysta z plików cookie, korzystając z niej zgadzasz się na ich wykorzystanie. Więcej informacji.