Jak znaleźć pasję?

Pasja wielu osobom kojarzy się z malowaniem, śpiewaniem, uprawianiem sportu. Mówi się też o tym, że niektóre zawody wykonuje lekarz czy nauczyciel z powołania i wykonywany zawód jest dla niego prawdziwą pasją. Być może nie odnajdujesz się w żadnym z przywołanych miejsc, ale to nie znaczy, że nie możesz znaleźć pasji w swoim życiu. KAŻDY może odnaleźć swoją pasję, ale musi wiedzieć, jak się za to zabrać. Oto kilka podpowiedzi, które pomogą Ci odkryć swoją pasję.

Szukanie pasji – od czego zacząć?

Odnalezienie pasji nie jest łatwe, bo wymaga spojrzenia w głąb siebie i zastanowienia się nad tym, co lubisz, a czego nie lubisz robić. Nie chodzi mi tutaj jednak o jakieś spektakularne działania na miarę Siłaczki z książki Żeromskiego, ale o zwykłe czynności i zadania, które sprawiają Ci frajdę oraz tematy, które Cię interesują.

Być może znajdziesz je od razu i bez trudu wskażesz to, co sprawia Ci przyjemność i wtedy będziesz już o krok od tego, by zrozumieć, co jest Twoją pasją. Być może jednak tłumisz je, bo ktoś gdzieś kiedyś podciął Ci skrzydła i poddając się opinii innych, przestałaś robić to, co tak lubiłaś. Czasem wydobycie swoich mocnych stron będzie trudne, bo lata ukrywania i brania pod uwagę zdania innych będą zbierać żniwo. W takiej sytuacji możesz zacząć od drugiej strony czyli poszukać rzeczy, których nie lubisz robić i na zasadzie selekcji odrzucić inne możliwości. To znacznie ułatwi odnalezienie tych rzeczy, które pozwolą Ci przybliżyć się do znalezienia swojej pasji.

Ważnym etapem w poszukiwaniu pasji może być poznanie swoich talentów. Ja poznałam swoje robiąc test talentów Gallupa, co szczerze Ci polecam. Dzięki temu mogę pracować nad swoimi talentami i wykorzystywać je w codziennym życiu, znacznie poprawiając jego jakość. Testu nie polecam jednak robić zbyt wcześnie, bo to może namieszać Ci w głowie i spowodować jeszcze większy mętlik w trakcie procesu poszukiwania pasji. Lepiej najpierw zacząć od spojrzenia do swojego wnętrza, a dopiero potem poznać talenty sklasyfikowane wg Gallupa, bo to pozwoli zrobić kolejny krok w kierunku poszukiwania swojej pasji.

Jak odnaleźć pasję – kolejne kroki

Załóżmy, że po zastanowieniu się nad sobą masz już mniej więcej obraz swoich mocnych i słabych stron, ale do znalezienia pasji jeszcze jest dość daleko. To etap, w którym możesz czuć się nieco zagubiona, bo albo masz nadmiar możliwości, jakie nagle pojawiły się przed Tobą, albo widzisz tylko jeden kierunek i wcale nie jesteś przekonana, że to jest właśnie to, czego szukasz.

Nie ma innej możliwości, jak próbować. Jeśli masz dużo możliwości, to wybierz jedną z nich i spróbuj, czy to Ci się podoba. Być może od razu okaże się, że to działanie, o którym marzyłaś od lat, ale spychałaś je gdzieś daleko w hierarchii, a być może okaże się, że to totalny niewypał, który tylko z zewnątrz wydaje się atrakcyjny. Im więcej będziesz próbować i szukać, tym większa szansa, że znajdziesz pasję w swoim życiu.

Jeśli tych możliwości nie widzisz przed sobą za wiele, a do tych, które widzisz też nie jesteś przekonana, to zacznij od jednej z nich i sprawdź, co się za nią kryje. Efekt może być podobny, jak wyżej, ale nawet jeśli to jest tylko jedna możliwość, która przyszła Ci do głowy podczas Twoich poszukiwań, to i tak warto spróbować. Być może otworzą się nowe drzwi i skręcisz w kierunku, w którym do tej pory wcale się nie widziałaś.

Jak znaleźć pasję – podsumowanie

Jak widzisz nie ma innej drogi do szukania pasji niż spojrzenie w głąb siebie i poszukiwanie tego, co sprawia Ci radość. W poszukiwaniu mogą Ci pomóc wartości, którymi się kierujesz, o czym pisałam w artykule „Jak odkryć swoją misję„. Nie bój się próbować i nie przejmuj się, jeśli swoją pasję znajdziesz dopiero za n-tą próbą. Każde doświadczenie nabyte w trakcie poszukiwania pasji jest cenne i być może bez nich jej znalezienie nie byłoby możliwe. Nie myśl o tym, co ludzie powiedzą i nie przejmuj się ich opiniami. Dopóki Twoje poszukiwania nie robią im żadnej krzywdy, to spokojnie możesz poszukiwać odpowiedzi na pytanie jak znaleźć pasję we własnym tempie i na swoich zasadach.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Ta strona korzysta z plików cookie, korzystając z niej zgadzasz się na ich wykorzystanie. Więcej informacji.