Work life balance – dlaczego warto o niego zadbać?

work life balance

Work life balance czyli równowaga pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym to ideał, do którego coraz więcej osób chce dążyć. Być może Ty również marzysz o tym, by czuć się spełnionym w każdej istotnej dla Ciebie sferze życia. Nie jest to jednak zbyt łatwe, a osiągnięcie równowagi wymaga asertywności i pracy nad sobą. Musisz nauczyć się określać priorytety i dokonywać mądrych wyborów w zgodzie ze sobą i swoimi wartościami. Jeśli tu jesteś, to zakładam, że szukasz swojego work life balance, a jeśli jeszcze brakuje Ci pewności, że warto, to sprawdź dlaczego warto zadbać o równowagę pomiędzy pracą a życiem prywatnym.

Brak równowagi pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym – konsekwencje

Współczesny człowiek żyje dużo intensywniej i szybciej niż jego pradziadek sto lat temu. Próbujemy pogodzić życie zawodowe i rozwój kariery z codziennością i życiem rodzinnym. Chcemy być świetnymi pracownikami, doskonałymi partnerami i cierpliwymi mającymi czas dla dzieci rodzicami. Dodatkowo chcielibyśmy jeszcze prowadzić aktywny tryb życia, zdrowo się odżywiać i mieć czas na realizację swoich pasji. Nasza doba ma jednak tylko 24 godziny i już samo wymienienie tych wszystkich zadań jest wyczerpujące, a co dopiero ich codzienna realizacja 😉

Nic zatem dziwnego, że tak trudno nam osiągnąć równowagę pomiędzy tymi sferami życia, a próba wykonywania wszystkiego powoduje nadmierne obciążenie organizmu. Najłatwiej zrezygnować ze snu i odpoczynku, bo to wydaje się mniej istotne niż kolejny kontrakt w pracy czy czas spędzony z partnerem i dzieckiem. Przed pewien czas można tak funkcjonować, ale długotrwałe przeciążenie, gdy nie dajesz ciału szansy na regenerację i odpoczynek sprawia, że organizm zaczyna się buntować. Pierwszym objawem jest obniżenie efektywności i ciągłe zmęczenie, ale może się zdarzyć również, że organizm zareaguje bardziej intensywnie i pojawi się poważniejsza choroba. To obrona organizmu przed brakiem równowagi między pracą a odpoczynkiem. Jeśli zauważysz, że mimo najszczerszych chęci nie dajesz rady pracować po naście godzin na dobę, bawiąc się z dzieckiem nie czujesz radości, lecz znużenie i marzysz o tym, by dzień dobiegł końca, to posłuchaj sygnałów ostrzegawczych i zacznij szukać równowagi, zanim całkiem rozregulujesz swój organizm.

Brak work life balance objawia się nie tylko reakcją na poziomie somatycznym, gdy fizycznie nie dajesz już rady i np. zasypiasz przy biurku. Może się objawić również na poziomie psychicznym i czasem to właśnie ten aspekt jest dużo istotniejszy. Przemęczenie rodzi frustrację, zniechęcenie i bardzo często powoduje wypalenie zawodowe, będące źródłem dyskomfortu i utraty poczucia własnej wartości. Zaczynasz czuć się niedoceniany i tracisz ochotę na wykonywanie pracy, która wcześniej była Twoją pasją. Zwykle dochodzi do tego brak życia prywatnego, które było ono zaniedbywane na rzecz pracy powodujące jeszcze większe uczucie osamotnienia albo poczucie, że nie jesteś wystarczająco dobrym partnerem i rodzicem, bo przedkładałeś pracę nad potrzeby rodziny.

Szukaj work life balance!

Jak widzisz konsekwencje braku work life balance są dostrzegalne zarówno na poziomie somatycznym, jak i psychicznym. I jedne i drugie mają destrukcyjny wpływ na Twoje życie, więc zacznij działać i spróbuj się zatrzymać. Zgodnie ze starym powiedzeniem: lepiej zapobiegać, niż leczyć, spróbuj się zatroszczyć o work life balance, zanim jego brak zdąży zrobić w Twoim życiu spustoszenie. Kilka ważnych rad jak to zrobić znajdziesz w moim artykule: Jak osiągnąć życiowy balans?, a jeśli czujesz, że potrzebujesz wsparcia i chcesz porozmawiać na temat tego, jak pogodzić życie prywatne i zawodowe i znaleźć czas na życie, to skontaktuj się ze mną i umów się na bezpłatną 20 minutową konsultację.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Ta strona korzysta z plików cookie, korzystając z niej zgadzasz się na ich wykorzystanie. Więcej informacji.