Jak znaleźć swoje mocne strony?

Mocne strony, talenty, powołanie, misja to wszystko słowa, którymi opisujemy czyjeś wyjątkowe umiejętności. Są one wyjątkowe w naszych oczach, ale czy zauważyłaś, że niektórzy słysząc komplementy na swój temat patrzą na Ciebie ze zdziwieniem, bo wydaje im się, że każdy tak ma.  Że to nic nadzwyczajnego. Do głowy by im nie przyszło, że to są ich mocne strony. Przez to być może nie wykorzystują w pełni swojego potencjału i idą drogą, która jest dla nich trudna i męcząca, zamiast podążać ścieżką, która da im więcej radości i satysfakcji. Aby tego uniknąć warto znaleźć swoje mocne strony. A w tym artykule podpowiem Ci, jak to zrobić.

Czym są mocne strony?

Pewnie nieraz słyszałaś, że ktoś ma do czegoś powołanie, jest do czegoś stworzonym lub wykonuje swoją pracę z pasją i zaangażowaniem. To najlepszy dowód na to, że wykorzystuje w swoich działaniach swoje mocne strony i dobrze wybrał swoją życiową drogę. Bardzo często taką opinię słyszymy o zawodach typu lekarz, pielęgniarka czy nauczycielka. W ogólnej opinii są to zawody wymagające szczególnych talentów, takich jak umiejętność przekazywania wiedzy czy empatia, bez których ich wykonywanie byłoby znacznie utrudnione. Mocne strony nie dotyczą jednak tylko tych zawodów z misją, ale każdej pracy. Skrupulatność i dokładność przydadzą się zarówno księgowej, jak i sprzątaczce, a z kolei komunikatywność będzie ceniona zarówno w pracy dziennikarza jak i sprzedawcy.

Moje mocne strony – jak je rozpoznać?

Rozpoznanie swoich mocnych stron bywa trudne, bo bardzo często zdarza się tak, że są one widoczne dla osób z zewnątrz, natomiast dla nas bywają niezauważalne. Traktujemy je bowiem jako coś naturalnego. Są to cechy i umiejętności, które towarzyszą nam od zawsze i wydaje nam się, że każdy ma tak samo albo przynajmniej podobnie. Dopiero konfrontacja z innymi, komplementy i uwagi od innych osób, mogą nam pomóc odkryć, że to nasze mocne strony.

Jednym słowem, jeśli chcesz odkryć swoje mocne strony, to zacznij zwracać uwagę na to, co doceniają w Tobie współpracownicy, znajomi, Twoi bliscy. Za co cię chwalą i cenią. Zapewne są to czynności, które są przez nich traktowane jako zło konieczne i starają się ich unikać jak ognia, a Ty podchodzisz do nich z entuzjazmem. Pamiętaj, że to nie muszą być zadania wielkiej wagi, których wykonanie zmieni świat, ale z pozoru zwyczajne czynności, których wykonanie sprawia Ci radość i daje satysfakcję. Być może jest to Twoje upodobanie do porządku w papierach, umiejętność słuchania drugiej osoby czy zdolności adaptacyjne, dzięki którym szybko przystosowujesz się do zmieniających się warunków życia.

Jakie są Twoje mocne strony? – zrób test!

Jeśli słuchanie innych i obserwacje tego, co przynosi Ci radość, nie wystarcza i nadal trudno Ci jest stwierdzić jakie są Twoje mocne strony, to polecam zrobienie testu np. testu talentów Gallupa. To badanie polegające na odpowiedzi na kilkadziesiąt pytań, na podstawie których możesz poznać swoje mocne strony. Po teście od razu dostajesz wynik w postaci listy talentów, które posiadasz, uszeregowane w kolejności ich siły. Najważniejsze jest pierwsze 5 talentów, ale warto poznać wszystkie, bo to pozwoli Ci lepiej zrozumieć siebie i swoje zachowania. Ja również mam ten test za sobą i podobnie jak inne osoby, które go zrobiły, w opisach talentów faktycznie odnalazłam siebie.

Znasz swoje mocne strony – i co dalej?

Znając swoje mocne strony musisz nauczyć się je doceniać i traktować je jako coś, co Cię wyróżnia, a nie jako coś oczywistego, co ma każdy człowiek. To pierwszy krok do tego, by zacząć je wykorzystywać w swoim życiu, jeśli do tej pory tego nie zrobiłaś. Czasem może to oznaczać zmianę ścieżki zawodowej, bo po poznaniu swoich mocnych stron zauważysz, że dotychczasowa droga jest z nimi zupełnie niezgodna. Być może dzięki temu zrozumiesz, dlaczego czujesz zawodowe wypalenie, nie masz ochoty na rozwój i na samą myśl o kolejnym dniu w pracy cierpnie Ci skóra. To może zapoczątkować proces zmian w Twoim życiu, który wcale nie musi być dla Ciebie łatwy. Ja mam go już za sobą, a więcej o tym przeczytasz na stronie o mnie. Przeszłam przez zmiany z pomocą dobrego coacha, a teraz pomagam innym poznać siebie i znaleźć swoje miejsce w życiu. Jeśli chcesz, mogę pomóc również Tobie. Więc jeśli czujesz potrzebę wsparcia, to umów się na bezpłatną konsultację, na której poznamy się lepiej i powiem Ci, co mogę dla Ciebie zrobić.

I pamiętaj, praca zgodna z Twoimi talentami zaprowadzi Cię tam, gdzie Twoje powołanie. A wykorzystywanie ich da Ci ogrom osobistej satysfakcji.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Ta strona korzysta z plików cookie, korzystając z niej zgadzasz się na ich wykorzystanie. Więcej informacji.