Asertywna odmowa a nadmiar obowiązków

Mężczyzna w pracy przy biurku, zaciśnięte pięści ze złości, nadmiar pracy i obowiązków. Obok stoi filiżanka z ziarnami kawy i klawiatura

Czy asertywna odmowa pomoże Ci poradzić sobie z nadmiarem obowiązków? 

Asertywna odmowa a nadmiar obowiązków mają ze sobą wiele wspólnego. Ale o tym będzie za chwilę. Na początku sprawdźmy, na ile kwestia nadmiaru obowiązków dotyczy Ciebie:

  • masz wrażenie, że nie wiesz, w co masz ręce włożyć, bo tyle niezałatwionych spraw czeka na swoją realizację
  • stos papierów na biurku, masa maili do odpisania, telefonów do załatwienia
  • domowe obowiązki czekają w kolejce do realizacji

Jeśli to było o Tobie, to znaczy, że borykasz się z nadmiarem spraw do załatwienia. Powodów tego stanu może być wiele – nieumiejętność zarządzania czasem, nadobowiązkowość, nadopiekuńczość, brak asertywności, perfekcjonizm, nadmierne ambicje.

Do czego to prowadzi?

W konsekwencji kończymy pracę kompletnie wycieńczeni, nadrabiamy w weekendy, zarywamy noce. Staramy się, jak tylko możemy, a lista zadań wcale się nie kurczy, czasami wręcz przeciwnie – wydłuża się. Jesteśmy zabiegani, spóźnieni, zestresowani. Wszystko i wszyscy nas denerwują. Mamy ochotę rzucić tym, co jest pod ręką, irytujemy się z byle powodu. Marzymy o odpoczynku na ciepłym piasku albo po prostu przed telewizorem.

Co ma do tego asertywna odmowa?

Ktoś poprosił Cię o drobną przysługę, ktoś inny o kolejną i zgadzasz się, choć wiesz, że nie masz na to ani chęci, ani czasu. Wszystko to sumuje się i w rezultacie okazuję się, że nie masz czasu na swoje sprawy. Kiedy sprawom innych osób mówisz TAK, tym samym mówisz NIE, niektórym swoim zadaniom. Czasu nie rozciągniesz.
Dlatego właśnie kluczowa w asertywności jest umiejętność zadbania o siebie i swoje potrzeby. Stawianie swoich spraw na pierwszym miejscu znacznie ułatwi realizowanie tego, co zaplanowaliśmy.

Asertywna odmowa czyli umiejętność mówienia ”nie” szefowi, współpracownikom, przyjaciołom jest techniką, która może C w tym wesprzeć. Wiem, że to trudne. Szczególnie jeśli jesteś osobą empatyczną i uczynną lub też postrzegasz siebie jako osobę dobrze pracującą, na której zawsze można polegać. Jeśli jednak nie nauczysz się mówić „nie”, ucierpią na tym Twoje cele i prawdopodobnie zakopiesz się pod nadmiarem spraw do załatwienia.

Asertywna odmowa – jak ją zastosować w praktyce

Zakładając, że masz problemy z asertywną odmową, proponuję strategię odwlekania odpowiedzi. Dlaczego? Bo pewnie masz w sobie mechanizm zgadzania się od razu. Jeśli dasz sobie przestrzeń na właściwą reakcję, będziesz miał czas sprawdzić konsekwencje danej decyzji. Można wtedy powiedzieć: „Rozumiem, że to pilna sprawa, ale potrzebuję sprawdzić, zanim ci odpowiem. Dam ci znać za 2 godziny”. Tutaj ważne jest to, żeby realnie ocenić, kiedy faktycznie będziemy mogli się nad tym zastanowić i sprawdzić swoje zasoby czasowe. Być może potrzebujesz więcej czasu niż 2 godziny na zastanowienie i to też jest OK. W końcu Twoją intencją jest rzetelne i odpowiedzialne podejście do siebie i do innych.

Czasami bierze górę perfekcjonizm, szczególnie gdy inni nie wykonują pracy zgodnie z Twoimi standardami. W wielu przypadkach jest to problem delegowania. Pamiętaj jednak, że gdy zawsze będziesz wyręczał innych w ich obowiązkach, oni nigdy nie będą mieli szansy ani na nauczenie się, ani na poprawę.

W przypadku gdy ciężko Ci całkowicie odmówić, spróbuj przyjąć rolę pomocnika, bez brania odpowiedzialności za całe zadanie. Gdy kolega prosi Cię o przygotowanie oferty dla klienta, możesz wtedy asertywnie zaproponować, że zadzwonisz i dowiesz się, czego klient potrzebuje, w jakiej ilości i na kiedy, a przygotowanie prezentacji pozostawiasz jemu. Możesz też dać mu wybór, mówiąc: “Albo sprawdzę potrzeby klienta, albo przygotuję prezentację oferty. Na więcej nie mam czasu. Co wolisz?”.

Poznaj swoje kluczowe cele

Prócz wykorzystania techniki, jaką jest asertywna odmowa, ważna jest także znajomość swoich głównych celów. Dzięki temu łatwiej będzie Ci zdecydować, którego zadania się podjąć, a które nie wpisuje się w Twoje priorytet

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ta strona korzysta z plików cookie, korzystając z niej zgadzasz się na ich wykorzystanie. Więcej informacji.